Ознака: Меѓународен сојуз

Јовановски бара изземање на Рускоска од „Меѓународен сојуз“

Обвинетиот во случајот „Меѓународен сојуз“, Бојан Јовановски, познат како Боки 13, бара изземање на обвинителката Вилма Рускоска, бидејќи, како што истакна на денешното рочиште,...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ одложено за следната недела

Судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, се одложува за 3 март. Одложувањето е на барање на надлежен јавен обвинител, заради присуство...

Презентирани пораки на Јовановски и Заев на судењето за „Меѓународен сојуз“

Комуникацијата меѓу обвинетиот Бојан Јовановски, премиерот Зоран Заев и поранешниот пратеник Александар Кирацовски, преку апликацијата „Вацап“, беше презентирана на денешното рочиште за случајот „Меѓународен...

Одбиено барањето на Јовановски за изземање на судијката

На судењето за „Меѓународен сојуз“ Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ повторно одложено поради хоспитализацијата на Јовановски

Судското рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ утринава беше одложено по третпат бидејќи првообвинетиот Бојан Јовановски - Боки 13 сѐ уште е во болница. Судот...

Судењето зa „Меѓународен сојуз“ одложено поради хоспитализацијата на Јовановски

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти Кривичниот суд главната расправа којашто требаше да...

Бизнисменот Амзоски бара отштета од 195 илјади евра на судењето за...

Бизнисменот Ардијан Амзоски бара отштета од 195 илјади евра на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“, што претставува пониска сума од онаа наведена во обвинението,...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август

Судењето за „Меѓународен сојуз“ ќе продолжи на 26 август, откако одбраната даваше воведни зборови на денешното рочиште во Основниот кривичен суд. Обвинетата Фросина Ременски рече...

Јовановски тврди дека за „Меѓународен сојуз“ имал владина поддршка, Царовска ќе...

Вицепремиерката Мила Царовска најави тужба за клевета против Бојан Јовановски по неговото сведочење во судот за случајот „Меѓународен сојуз“. Јовановски на денешното рочиште рече дека...

Јовановски: Бизнисмените не се мали деца за да бидат измамени

Проектите за старечки домови, кои според обвинителството се фиктивни, всушност биле реални, со потпишани договори донесени на собрание на невладината организација Меѓународен сојуз и...