Ознака: меч

Серија А бара да има пет замени во секој меч

Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) официјално аплицира за дозвола клубовите во Серија А да имаат шанса да користат пет замени во еден меч. Претседателот на ФИГЦ,...

Часар постигна 16 гола од 19 шута во меч од ЛШ

Со завршувањето на репрезентативната недела на Европската ракометна федерација (ЕХФ) продолжуваат клупските обврски на тимовите во Лигата на шампионите (ЛШ), во кои сигурна и...

Од 23 пенали, реализирани се 16

Пеналот на Јосип Иличиќ од Словенија на мечот од квалификациите за пласман на фудбалското Европско првенство во 2020 година беше 23-от пенал досуден против...

Прекинати долгогодишни серии од 56 и од 43 меча

Чешка ја прекина 10-годишната серија на фудбалската репрезентација на Англија од 43 меча без пораз во квалификациски мечеви, со победата дома со 2-1 во...

Македонија и Словенија со проверени тимови на мечот во Скопје

Словенците најавуваат реванш за ремито во 2-то коло, а селекторот Кек ги повика истите играчи што во септември забележаа две победи. Македонскиот селектор Ангеловски ќе...

Барселона го одигра својот втор најефикасен меч во ЛШ

Шпанците пред својата публика во „Блауграна“ одиграа маестрално против Целје, славејќи со дури 23 гола разлика, 45-21! По неочекуваниот пораз во 1-то коло во Лигата...

Следи меч со тим што ја усовршил играта „седум на шест“

Вардар во првиот меч дома сезонава го пречекува Порто, утре од 17 часот Ракометарите на македонскиот и европски првак Вардар утре (17 часот, пренос на...

Никола Ѓоргиев одигра меч за паметење и за историја

Одбојкарите на Македонија ја забележаа првата, историска победа на дебитантското ЕП 2019, над Белорусија (3-1), во која капитенот Ѓоргиев забележа феноменални 37 поени Ласте Димитриевски наш...

Десетти меч на Роналдо со барем четири гола

Португалскиот напаѓач четири пати се запиша во листата на стрелците во победата над Литванија, со што 22. пат постигнува повеќе од еден гол на...

Меморијален одбојкарски турнир „Бранко Хаџииљоски-Чајка“

На турнирот ќе настапат репрезентациите на Бугарија, Украина, Белгија и домаќинот Македонија, а мечевите ќе се играат во салата „Градски парк“ Меморијалниот 43. одбојкарски турнир „Бранко...