4.8 C
Skopje
25.10.2021 - 12:17

Ознака: мечкин камен

Прослава на Илинден на Мечкин Камен во Крушево

Денеска се празнува 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската република,...

Сите заедно на Мечкин Камен, ама без говор

Нов концепт на претседателот Пендаровски за национално помирување и одбележување на Илинден Претседателот Стево Пендаровски годинава нема да одржи говор на чествувањето на празникот Илинден...

Мисовски: Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна...

Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна иднина, изјави потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, кој ја претставуваше собраниската делегација на Мечкин...

Какви пораки упатија политичарите за Илинден?

Оцените се дека пораките на водечките политичари беа насочени кон потсетување на минатото, но и кон трасирање на патот кон европската иднина на Македонија Обединувањето,...

Кичевската коњаница „Манастир Пресвета Богородица Пречиста“ тргна на Илинденскиот марш

По петти јубилеен пат, кичевската коњаница „Манастир Пресвета Богородица Пречиста“ тргна на Илинденскиот марш, од манастирот чие име и го носи и по шестдневен...

Професионалниот војник Мартин Богоевски најави тужба

Мартин Богоевски, професионалниот војник, против кого Министерството за одбрана формираше Комисија за покренување постапка поради наводно негово препознавање, а во врска со инцидентите за...

Кривични пријави за две лица од Битола за говор на омраза...

Кривична пријава против битолчаните М.Д. (24) и Ѓ.Д. (19) за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга...

МО ќе покрене постапка против војник кој учествуваше во инцидент на...

Министерството за одбрана (МО) формира Комисија со цел покренување постапка против професионалниот војник М.Б., кој е препознаен на видео-снимка од вчерашниот инцидент на прославата...