Ознака: метју палмер

Да се престане со националистичката реторика и со историскиот ревизионизам

САД сметаат дека состојбата на Балканот треба да се промени и дека политиката на американската администрација е насочена кон изградба на стабилен, безбеден и...

Скот: Статус кво на Балканот не е одржливо

АМЕРИКАНСКАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ГИ КРИТИКУВА ТРОМАВОСТА И КОЛЕБЛИВОСТА НА ЕУ Официјален Вашингтон сѐ погласно ги критикува европското колебање и тромавоста во однос на евроинтеграцијата на Балканот,...

Тактики и стратегии на големите сили за Балканот

Нови сфери на влијание се обликуваат на Балканот, а борбата за глобално влијание и за превласт помеѓу Америка и Русија доживува нова епизода. На...

Палмер: Целта на преговорите е признавање на независноста на Косово

Заменик- помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер вели дека „во преговорите меѓу Србија и Косово не станува збор за тоа дали ќе се...

Инаетот на Косовците го загрозува пријателството со САД

Одбивањето на косовските власти за укинување на царинските такси за производите од Србија и од БиХ, го загрозува пријателството со САД, пренесува косовскиот интернет-портал...

Димитров – Палмер: Поддршка од САД за Договорот од Преспа и...

Евроатлантските перспективи на земјата, како и актуелните политички состојби во Република Македонија и во регионот биле тема на денешната средба на министерот за надворешни...

Заменик помошникот државен секретар на САД во посета на Македонија

Американскиот заменик помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер, в понеделник ќе престојува во посета на Република Македонија, информираа од Американската амбасада на...

Палмер: Верувам дека македонските граѓани ќе ја донесат вистинската одлука на...

Верувам во мудроста на македонските граѓани и убеден сум дека тие ќе знаат да ја донесат вистинската одлука на претстојниот референдум, рече американскиот  заменик-државен...

Палмер: Се надевам дека македонските граѓани ќе ја донесат вистинската одлука...

Македонија веќе доби историска покана од страна на НАТО, а доби и јасен пат за пристапни преговори со ЕУ. Се надеваме дека македонските граѓани...

Иванов: Не прифаќам договор што е штетен за македонските национални интереси

Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со вршителот на должноста заменик-помошник државен секретар во Стејт Департментот на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер...