Ознака: метро

Mолотови коктели фрлени во метро-станица во Хонгконг

Метро-станица во Хонгконг е тешко оштетена откако таму беа фрлени молотови коктели. Од владата во земјата соопштија дека никој не е повреден и ги осуди...

Затворено метрото во Хонгконг – се стравува од нови насилства

По големите безредија во Хонгконг, подземната железница денеска нема да функционира. Од оваа одлука се погодени и линиите кои водат до аеродромот. Не се...

Ново убиство на метро-станица во Германија, маж и жена избодени до...

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се работи за „насилство во...

Евакуирана метро-станицата на Менхетн

Метро-станицата на Менхетн во Њујорк е евакуирана поради сомнителен предмет, соопшти денеска полицијата. Полицијата од станицата Фултон стрит го прегледува сомнителниот предмет. Властите беа алармирани за...

Ароматизирани метро линии во Виена за време на летните горештини

Возовите на „Виенска линија“ – градскиот превозник во главниот град на Австрија, освен што во текот на летните месеци се постојано климатизирани, од неодамна...

Пронајден експлозив во близина на Брисел, уапсено едно лице

Белгиските власти уапсија еден човек откако беше пронајдена мала количина експлозив на прометна пруга во близина на Брисел. Обвинителството соопштило дека осомничениот немал профил...

(Видео) Катар го доби своето прво метро

Tри години пред почетокот на Светското првенство, Катар го доби своето прво метро. На подземната железничка линија се работело шест години. Таа ќе ги...

Напад со киселина во париското метро

Париската полиција соопшти денеска дека во париското метро бил тешко повреден маж откако врз него е фрлена „непозната течност“, а француските медиуми го опишаа...

Коза предизвика збунетост и паника во париското метро

Патниците во метрото во Париз денеска се изненадиле откако човек се качил со коза во возот на станицата „Тилери“, пренесува британски „Индипендент“. Според револтираните граѓани, човекот предизвикал...

Шестмина повредени при експлозија на лаптоп во метрото во Мадрид

Шест лица се повредени утрово во експлозија на лап топ во метрото во Мадрид, јавуваат шпанските медиуми. Една од повредените е сосптвеничката на компјутерот, кој...