Ознака: мета

Мета по вторпат го врати законот за уривање на Националниот театар

Албанскиот претседател Илир Мета, на последниот ден од превидениот рок, денеска вторпат до Парламентот го врати законот за уривање на Националниот театар. Во аргументите што...

Мета-Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија е важен и за...

Албанскиот претседател Илир Мета и заменик-помошникот секретар во Бирото за европски и евроазиски работи на Стејт Департментот, Елизабет Милард на денешната средба во Тирана,...

Мета: Го поддржуваме Дијалогот Белград – Приштина, но не и промена...

Албанскиот претседател Илир Мета првпат го изнесе својот став во врска со големата дебата околу прашањето за промена или не на границите на Косово. Во...

ЛСИ нема да ја поддржи Владата на Рама

Албанското Социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ), чиј основач е актуелниот претседател на Албанија, Илир Мета денеска порача дека никогаш нема да биде дел од...

Граѓанскиот сектор бара од Мета да не го потпишува законот за...

Повеќе граѓански организации побараа од шефот на албанската држава, Илир Мета, да не го потпишува законот за уривање на Националниот театар. Во писмото упатено до...