Ознака: мета

Пендаровски на средба со Илир Мета во Албанија

Претседателот Стево Пендаровски денеска престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од...

Мета бара спас во ОБСЕ за надминување на политичката криза

Aлбанскиот претседател, Илир Мета, во Тирана се сретна со генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, при што испратил официјално писмо до ОБСЕ барајќи Организацијата...

Мета и Харадинај се сретнаа во Приштина

Албанскиот претседател Илир Мета вчера во Приштина се сретна со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. - Среќен сум што се сретнав со премиерот Рамуш Харадинај...

Мета ги презакажа локалните избори за октомври, Рама одбива нов датум

Албанскиот претседател, Илир Мета, ги презакажа локалните избори кои требаше да се одржат на 30 јуни, за 13 октомври. Одлуката на Мета следи по...

Албанскиот парламент ја започна процедурата за отповикување на Мета

Албанскиот парламент ја започна расправата за предлогот на владејачката Социјалистичка партија, за гласање недоверба на претседателот Илир Мета. Тоа беше предложено откако Мета го...

Претседателот Мета ги одложи локалните избори

Албанија Албанскиот претседател Илир Мета го одложи одржувањето на локалните избори закажани за 30 јуни. Мета кажа дека политичката ситуација во Албанија нема да дозволи...

Мета: Влезот на Македонија во НАТО дополнителна гаранција за безбедноста во...

Албанскиот претседател Илир Мета, на денешната средба во Тирана со Командантот на воздухопловните сили на НАТО, генерал Тод Волтерс оценил дека зачленувањето на Македонија...

Сопругата на албанскиот претседател под закани на социјалните мрежи

Сопругата на албанскиот претседател Илир Мета, Моника Круемади, која е лидерка на опозициското Социјалистичко движење за интеграција, призна дека имала закани преку социјалните мрежи...

Рама: Мета донесе неуставна и срамна одлука

Албанскиот премер Еди Рама експресно реагираше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на...

Албанскиот претседател Мета се прошета низ Старата скопска чаршија

Албанскиот претседател Илир Мета денеска престојува во посета на Македонија, по повод Денот на албанската азбука. Мета, во придружба на претседателот на македонското Собрание Талат...