Ознака: месо

Исхрана што може да ја победи анемијата

Анемија или, народски кажано, слабокрвност се случува кога човековиот организам нема доволно црвени крвни зрнца. Постојат голем број видови анемија, но најчеста е онаа...

Преработувачите на месо се омрсија од владината мерка

Извозот на сувомесни производи е зголемен за 41,7 отсто, а вкупното производство на сувомесни производи е зголемено за 6,64 проценти по намалувањето на царината...

Скандал со расипано полско месо ја тресе ЕУ

Полскиот истражувачки новинар Патрик Шчепанек го разоткри нелегалното работење на месната индустрија и предизвика лавина реакции низ цела Европа. Неговата репортажа содржи шокантни сведочења...

Групацијата на производители на месо бараат заштита на домашното производство

Македонските производители на свинско месо поддржуваат мерката за ослободување од царина на одредени суровини за производство на месни производи да продолжи и во наредните...

Анѓушев-Николовски: Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс

Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо, даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, порачаа на...

Црвено месо и млеко за долговечност

Луѓето кои јадат црвено месо и сирење повеќе од препорачаното живеат подолго, објави Дејли телеграф. Резултатите се однесуваат на истражување направено на научниците од...

Поделено курбанско месо за 2,3 милиони сиромашни луѓе

Одбележувајќи го муслиманскиот празник Курбан Бајрам, турската Фондација за хуманитарна помош (ИХХ) сподели курбанско месо за околу 2,3 милиони сиромашни луѓе во 103 земји...

Над 20 тони бразилско месо со салмонела блокирано во Албанија

Албанската Национална агенција за храна во пристанишниот град Драч, блокираше 27 тони пилешко месо. Од месото, кое е потекло од Бразил, веднаш по пристигнувањето земени...

Во Тирана затворена фабрика за месо, одземени 528 кг месни производи

Фабрика за месо е затвроена во Тирана, при што се запленети 528 килограми месни производи произведени во нехигиенски услови. Во полициската акција насловена „Rotten meat“...

АХВ: Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и...

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во маркети низ Македонија открила мелено месо за ќебапи и плескавици со пилешко кое било декларирано како свинско,...