2.6 C
Skopje
29.1.2020 - 11:00

Ознака: месо

Месото поскапува пред секој празник

Наближуваат новогодишните и божиќните празници, а, како по обичај, домашните трговци пред секој поголем празник ги покачуваат цените на месото, кои оваа година отидоа...

Република Српска забрани увоз на над еден тон месо, меѓу кое...

Во изминатиот месец Инспекторатот за храна во Република Српска (РС) забранил увоз на три пратки на производи од месо во количина од над еден...

Во Глумово отворена нова фабрика за преработка на месо

Современа, напредна технологија според меѓународните стандарди за поефикасно, полесно, побрзо и уште поквалитетно производство, како и 30 нови вработувања донесе новиот погон за преработка...

Русија го сопре увозот на месо од четири компании од Србија

Руските власти одлучија привремено да го сопрат увозот на месо и месни производи од компаниите Матијевиќ, Биг бул фудс, Златиборац и Карнекс поради „сериозни...

Со нов правилник ќе се цеди водата од месото

Нови декларации за месото ќе бидат изработени во согласност со новиот правилник, кој ќе стапи во сила од први мај годинава, а чие почитување...

Исхрана што може да ја победи анемијата

Анемија или, народски кажано, слабокрвност се случува кога човековиот организам нема доволно црвени крвни зрнца. Постојат голем број видови анемија, но најчеста е онаа...

Преработувачите на месо се омрсија од владината мерка

Извозот на сувомесни производи е зголемен за 41,7 отсто, а вкупното производство на сувомесни производи е зголемено за 6,64 проценти по намалувањето на царината...

Скандал со расипано полско месо ја тресе ЕУ

Полскиот истражувачки новинар Патрик Шчепанек го разоткри нелегалното работење на месната индустрија и предизвика лавина реакции низ цела Европа. Неговата репортажа содржи шокантни сведочења...

Групацијата на производители на месо бараат заштита на домашното производство

Македонските производители на свинско месо поддржуваат мерката за ослободување од царина на одредени суровини за производство на месни производи да продолжи и во наредните...

Анѓушев-Николовски: Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс

Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо, даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, порачаа на...