36.8 C
Skopje
2.8.2021 - 14:21

Ознака: месечина

Почина астронаутот Мајкл Колинс, кој во 1969 година слета на Месечината

Астронаутот и воен пилот Мајкл Колинс, кој со мисијата Аполо 11 слета на Месечината во 1969 година, почина денеска на 90-годишна возраст после долга...

Ердоган: Турција ќе лансира ракета на Месечината до 2023 година

Турција планира да лансира ракета кон Месечината до 2023 година, објави денеска турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, презентирајќи ја националната вселенска програма. Слетувањето на Месечината,...

Кинеската мисија „Чанг-5“ се врати со примероци од Месечината

Кинеската вселенска мисија „Чанг-5“ се врати на Земјата, носејќи товар од камења и почва собрани од Месечината. Тоа е прв таков материјал што пристигнал...

НАСА ќе плаќа само еден долар за примероци од Месечината

Американската вселенска агенција (НАСА) ќе и плати на компанијата за собирање примероци од Месечината само еден долар, откако оваа понуда била прифатена како најдобра. Изминатиот...

Кина постави знаме на Месечината

Педесет години по САД, и Кина го постави своето знаме на Месечината, објави Би-би-си. Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвеното...

Кинеската сонда собра примероци од површината на Месечината

Кинеската вселенска сонда испратена во мисија да го проучува досега неистражениот дел на Месечината, го заврши собирањето примероци и во тек се подготовки за...

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува...

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел од историската мисија на...

Кина ја испрати мисијата за собирање материјал од Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од  Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави...

Европската вселенска агенција се обидува да создаде „лунарен бетон“

Европската вселенска агенција (ЕСА) се обидува да создаде т.н. „лунарен бетон“ со цел за градба на Месечината, за што би можела да се послужи...

Пандемијата e трнлива тема за Илон Маск и НАСА, сојузниците за...

Како и многумина работодавачи во САД, НАСА ги испрати повеќето вработени дома за време на пандемијата. Но Американската вселенска агенција и натаму работи на...