4.1 C
Skopje
29.2.2020 - 10:53

Ознака: месечината

НАСА бара астронаути за пат на Месечината

Многумина во светот, и деца и возрасни, сонуваат да отпатуваат еден ден во вселената. Речиси половина век луѓето не успеаја да стапнат повторно на...

НАСА до 2024 година ќе испрати луѓе до Месечината

Леталата треба да бидат дизајнирани на тој начин што ќе бидат дел од вселенската станица што НАСА планира да ја изгради во орбитата на...

По одложувањето лансирање, Индија успешно испрати ракета кон Маесечината

Индија успешно ја лансираше својата втора ракета на Месечината, една недела по откажувањето на планираното лансирање поради технички проблеми. Чандрајан 2 беше лансирана во 14:43...

„Викиликс“ објави снимка за која тврди е доказ за лажно слетување...

На интернет се појавија снимки кои наводно покажуваат дека познатото видео за слетувањето на Месечината е лажно, односно дека не е снимено на тој...

Маск ќе го освојува Марс, а Безос Месечината во вселенската трка...

„Блу Ориџин“, чиј сопственик е директорот на „Амазон“, Џеф Безос, планира да испрати ракета со екипаж на Месечината до 2024 година, пренесува „Гардијан“. Конпанијата...

Израелскиот вселенски брод „Берешит“ се урна на Месечината

Израелскиот вселенски брод Берешит не успеа да слета на Месечината. Роботот се урна, соопшти тимот, кој ја следи мисијата. Берешит требаше да го направи првото...

Израелското вселенско летало „Берешит“ ќе слета на Месечината

Израелското вселенско летало „Берешит“ го направи својот конечен маневар пред денешното планирано слетување на Месечината. Беспилотното летало наречено „Берешит“, што на хербејски значи библиската фраза...

Пенс најави мисија на Месечината во следните пет години

Американскиот потпретседател Мајк Пенс најави дека Американците „по секоја цена“ повторно ќе слетаат на Месечина во следните пет години. Тој додаде дека „предизвикот“ го прифатиле...

Израел го лансираше првото беспилотно летало на Месечината

Израел го лансираше првото беспилотно летало на Месечината. Ако израелската мисија биде успешна, таа ќе стане четврта земја, по САД, Русија и Кина, на...