-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 11:39

Ознака: месечината

Кинескиот ровер jа откри мистеријата за „колибата“ на Месечината

Кон крајот на минатата година, кинескиот ровер „Јуту-2“ забележа мистериозен објект во форма на коцка додека се движеше низ кратерот VOn Карман на Месечината....

НАСА планира да изгради нуклеарни реактори на Месечината

Поставувањето нуклеарен реактор на Месечината можеби звучи како заплет од трилер од Студената војна од 1960-тите години, но еден ден тоа може да биде...

Во Москва почна проект за симулација на мисијата на Месечината

ОСУМ МЕСЕЦИ ВО ИЗОЛАЦИЈА Шест доброволци од Русија, Соединетите Американски Држави и од Обединетите Арапски Емирати ќе поминат осум месеци во затворен простор, во симулирана...

На Месечината имало вулкани

Пред две милијарди години течела лава на површината на Месечината, покажала анализата на карпите што биле донесени на Земјата како дел од кинеската мисија...

Првото комерцијално истражување на Месечината во 2022 година

Јапонскиот стартап „испејс“ склопува три вселенски летала што ќе слетаат на површината на Месечината, од кои првото, ХАКУТО-Р, треба да биде лансирано од „Спејс-екс“...

По Марс, се разгорува трката и за Месечината

По педесет години, трката за Месечината повторно се разгорува, со тоа што неколку држави и приватни компании веќе ги најавија своите мисии. По успешното...

Астронаутите би можеле да одгледуваат риби на Месечината

Во обид да се обезбедат самоодржливи идни заедници на Месечината и Марс, научниците работат постојано, а новото истражување укажува на можност за одгледување риби...

Кина и Русија се здружуваат во проект за истражување на Месечината

Кина и Русија имаат намера да потпишат договор за соработка во проектот за изградба на истражувачка база на Месечината. Базата наречена Меѓународна станица за истражување...

НАСА: Во 2021 година ќе дознаеме многу повеќе за Месечината и...

НАСА објави што планира да постигне следната година. Меѓу другото, нејзините активности ќе бидат посветени на понатамошно истражување на Месечината. Најавија и дека ќе...

Кина започнува вселенска мисија на Месечината

Кина планира да лансира беспилотно летало на Месечината оваа недела, кое би требало да донесе примероци од Месечината и тоа ќе биде првиот обид...