Ознака: „меркјури“

Концерт посветен на легендарниот Фреди Меркјури

Во големата сала на Филхармонијата наредната недела ќе се одржи концертот насловен „Триесет години без Фреди Меркјури“, легендарниот пејач на култната група „Квин“. Петнаесетина...

Кабриолетот „монарх“ е „меркјури“ со друго име

Кон крајот на 1940-тите, „Форд“ од Канада одлучи да измисли ново име на автомобилската компанија за автомобилите „меркур“. Името на компанијата беше „Монарх“ и...