Ознака: мерки

Стапија во сила мерките предвидени со воениот договор меѓу Северна и...

Зона за забрана на летови и забрана за воени вежби во близина на границата меѓу Северна и Јужна Кореја се дел од мерките кои...

САД поднесоа тужба за руските трговски мерки

САД денеска поднесоа тужба против Русија во Светската трговска организација, поради руските мерки за воведување давачки на разни американски производи. САД го отпочнаа трговскиот спор...

Димитров: Не може една мерка да биде добра за Косово, ако...

Ако воведеме контра мерки, работата ќе ескалира во лош правец и потоа, повторно ќе мора да седнеме за да најдеме решение, изјави министерот за...

Дали системските мерки ќе ни овозможат почист воздух?!

Иако е лето, зачудува фактот што има денови кога мерните станици во Скопје покажуваат повисоки вредности од дозволеното на опасните честички ПМ 10 и...

Кризата со челикот ќе ја блокира целата економија

Ако Македонија не биде изземена од мерките за челикот на САД и на ЕУ, се доведуваат во прашање реализирањето на најавените економски реформи во...

Вучиќ: Ќе и одговориме на Хрватска со реципрочни мерки

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја оцени како „избрзана и нервозна" одлуката за министерот за одбрана Александар Вулин дека не е добредојден во Хрватска,...

Извозот на челик под сериозна закана од мерките на ЕУ и...

Македонија да биде изземена од мерките на Европската Унија за ограничен увоз на челични производи, бидејќи не претставува закана за нивните пазари, ниту може...

Ученик од Карпош добил шуга, преземени мерки за заштита од зараза

Ученик во основното училиште „Владо Тасевски“ во Карпош бил заразен со шуга. Од Центарот за јавно здравје направиле прегледи во одделенијата при што е...