Ознака: мерки

Спасовски се сретна со поглаварите на верските заедници

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски, се сретна со поглавари на...

Синдикатот на новинарите бара од Владата да обезбеди заштитна опрема за...

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници бара од Кризниот штаб при владата да изнајде начин за обезбедување соодветни количини заштитна опрема (гел за...

Министерството за правда презеде мерки за зголемена заштита на граѓаните во...

Во правец на реализација на мерките и препораки за заштита и превенција од ковид-19 донесени од страна на Владата на 19-тата седница од 14.03.2020...

Забранет влез за странци кои доаѓаат од високо и средноризични земји

Во насока на ефикасно преземање превентивни мерки со цел заштита на здравјето на граѓаните, МВР ја информира јавноста дека за излез од државата можат...

Општина Штип со мерки за спречување на ширење на коронавирусот

Во изминатите неколку денови, Општина Штип презеде конкретни мерки за спречување на ширењето на вирусот ковид-19. Спроведено е превентивно миење и дезинфицирање на улиците,...

Кризниот штаб ги разгледа предлозите и мерките за коронавирусот

Главниот координативен кризен штаб, со кој претседаваше претседателот на Владата, Оливер Спасовски, ја одржа првата седница. На состанокот беа презентирани најновите информации од Комисијата за...

Грција ги затвора границите со Македонија и Албанија

Грчката влада објави дека ги затвора границите на земјата со Албанија и Македонија и ги прекинува фериботските врски со Италија, со цел да се...

Манчевски: Намалување на администрацијата за 20 отсто и укинување на патните...

Ред, правда и дисциплина во сите институции во новиот мандат, намалување на администрацијата за 20 осто, како и укинување на патните трошоци за пратениците,...

Владата забрани влез на државјани од ризичните области

Владата донесе одлука со која сите мерки за превенција од коронавирусот донесени на сите претходни седници добиваат правна основа за нивно спроведување. Одлуката ја пренесуваме...

Превентивни мерки и за шаховскиот Турнир на кандидати

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) внимателно ги следи најновите случувања во врска со коронавирусот, притоа појаснувајќи дека Турнирот на кандидати за предизвикувач на светски првак...