17.8 C
Skopje
26.9.2021 - 23:15

Ознака: мерки

Дополнителни мерки за заштита од мигрантите

Босна и Херцеговина Соочени со нарушената безбедносна состојба поради присуството на мигрантите во населените места, Владата на Унско-санскиот кантон одржа вонредна седница на која е...

Затегнати мерки за безбедност во пресрет на најавените протести во Албанија

Албанската полиција објави дека голем број припадници на безбедносните сили ќе бидат ангажирани поради опасност од можни напади врз државните институции за време на...

Стратегиски насоки за развој на македонското земјоделство

Развивањето одржливо земјоделство бара спроведување на оправдана, од гледна точка на целите, и доследна, во однос на мерките, долгорочна секторска политика, бидејќи треба да...

Советот за реформи во јавната администрација задоволен од динамиката на мерките...

Петтата седница на Советот за реформа во јавната администрација, се одржа денеска во Владата, а со неа претседаваше премиерот Зоран Заев. На седницата беше усвоен...

Малку мерки – никакви ефекти

Градот располага со четири овластени инспектори за животна средина, 10 комунални инспектори и 16 комунални редари. Потребно е зголемување на бројот на инспекторите и...

Светски ден за побезбеден интернет – препораки за возрасните и за...

Балансирајте го времето поминато во онлајн светот, прво прочитајте па прифатете, говорот на омраза не е опција, се дел од препораките што ги објави...

Во Скопје загадувањето на високо ниво, мерки засега во Струмица

Во Струмица од вчера на сила се препораките и мерките против загадувањето, бидејќи во претходните два дена е надминат прагот на алармирање на ПМ...

Во Струмица денеска и утре стапуваат во сила мерките против аерозагадувањето

Во Струмица денеска и утре стапуваат на сила препораките и мерките против аерозагадувањето бидејќи во изминатите два дена е надминат прагот алармирање на ПМ...

Град Скопје: Од 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз

Град Скопје информира дека денеска од 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз по добиените информации од Министерството за животна средина и просторно планирање...

Од утре се укинуваат мерките за заштита од загадувањето

Мерките и препораките за заштита од загадувањето што ги воведе завчера Владата, од утре престануваат да важат бидејќи концентрациите на ПМ10 честичките се под...