12.8 C
Skopje
23.9.2021 - 10:55

Ознака: мерки

Зголемен бројот на заразени во Шведска, мерките продолжуваат да важат

Во Шведска најверојатно ќе се види во наредните месеци дали инфекциите со ковид-19 ќе добијат на интензитет, додека сегашните епидемиолошки мерки мора да се...

Oд први септември построги здравствени мерки за влез во државата

Владата на денешната седница одлучи дека од 1 септември 2021 година домашни и странски државјани ќе можат да влезат на територијата на Република Северна...

Болницата во Тетово е преполна, можно е воведување на дополнителни мерки...

Во болницата во Тетово изминатото деноноќие има голем наплив на пациенти по големиот пораст на заразени со коронавирус во овој град. Од Министерството за здравство...

Словенија воведува нови мерки на своите граници

Словенечката влада објави дека од 23 август, патниците во транзит, за влез во земјата ќе треба да покажат доказ дека се вакцинирани против коронавирусот,...

Оние кои прележaле ковид-19 ќе можат 45 дена да одат по...

Граѓаните кои ќе го прележат коронавирусот, во следните 45 дена ќе можат да одат во кафеани и на настани без вакцина. Ова е новината...

ВМРО-ДПМНЕ: 250 евра казна ако пиеш кафе, а не си вакциниран...

Заев и Филипче со своите фашизоидни мерки удрија по џебот на граѓаните, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. - Миленичката на Заев, директорката на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ),...

Словенечките здравствени власти најавуваат повторно затворање на земјата

Директорот на словенечкиот институт за јавно здравје, Милан Крек, изјави дека експертскиот тим не сака земјата повторно да се затвори поради зголемувањето на бројот...

Макрон: Коронавирусот сѐ уште не е зад нас

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди дека коронавирусот не е зад нас и уште еднаш ги повика Французите да се вакцинираат. - Здравствената криза не е...

Заев: Граѓаните да ги почитуваат новите мерки, а да се засилат...

Премиерот Зоран Заев им порача на граѓаните да ги почитуваат постоечките и новите мерки, а надлежните инспекциски служби да ги интензивираат контролите со цел...

Филипче: Не е доцна за мерки, ги предлагаме сосема навремено

За министерот Венко Филипче мерките не се донесени доцна, иако бројот на заразени од коронавирус се искачи и на 370 нови на дневно ниво....