Ознака: мерки за заштита

Владата, МПЦ и ИВЗ апелираат да се почитуваат мерките за заштита

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби,...

Народната банка: Ги презедовме сите мерки за заштита на штедачите на...

Во рамки на својот мандат и согласно со своите законски надлежности, Народната банка пред укинувањето на дозволата за работа на „Еуростандард банка“ ги презеде...

Казни за 396 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 396 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до...

Кога би носеле сите маски, вирусот би бил сопрен за 50...

Два случаи од фризерски салон во САД го докажаа она што експертите го повторуваат постојано. Имено, две фризерки го прекршиле основното правило за безбедност...

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и...

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко Филипче одговорија на прашањата...

Филипче: И во Тетово и околината не се почитуваат мерките

Во Тетово не се почитуваат решенијата за самоизолација како и мерките за држење дистанца, забраната за групирање, носењето на маски, рече министерот за здравство,...

ИВЗ објави мерки за заштита за празникот Бајрам

Ријасетот на Исламската верска заедница донесе низа мерки што треба да се спроведат во секоја џамија на празникот Фитр Бајрам на 24 мај, објави нејзиниот...

Државна лотарија со мерки за заштита на играчите и вработените

Државна лотарија како одговорна компанија ги почитува мерките на Владата но интерно воведува и сет свои мерки за заштита на вработените и добитниците и...

Синоќа 103 лица го прекршиле полицискиот час

Според статистиката на Министерството за внатрешни работи во текот на изминатово деноноќие (24/25.03) на територијата на државата по однос на непочитување на забраната за...

Шеесет и тројца македонски граѓани во карантин по враќањето од Црна...

Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски...