24.8 C
Skopje
27.7.2021 - 10:49

Ознака: меркел

Макрон: Со Берлин немаме ист став за брегзит

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека француско-германското пријателство не значи дека двете земји не смеат да имаат различни ставови кога е, на пример, во...

Меркел му ја честиташе победата на Зеленски

Германската канцеларка Ангела Меркел беше меѓу последните западни лидери што му честитаа на Володомир Зеленски за неговата убедлива победа во вториот круг од претседателските...

Меркел изрази сочувство до семејствата на настраданите во Португалија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е шокирана и тажна поради автобуската несреќа на германски туристи на португалскиот остров Мадеира, во која загинаа...

Меркел: До последен момент ќе се трудам за уреден брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека до последен момент ќе се труди да обезбеди уреден брегзит, но пред се Велика Британија треба да најде...

Меркел: Брегзит во моментов е неизвесен

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека брегзит е неизвесен и оти Европска Унија ќе се обиде „да реагира“ на секој предлог на премиерката...

Меркел: Сè уште има време за изнаоѓање решение за брегзитот

Сè уште има време за изнаоѓање решение за начинот на кој Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија, изјави денеска во Токио германската канцеларка...

Меркел: Решавањето на спорот за името е многу важна вест

Германската канцеларка Ангела Меркел е задоволна поради надминувањето на деценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција и смета дека сега е отворен патот...

Меркел: Сѐ уште има време за преговори за брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека жали поради исходот на гласањето во британскиот Парламент и оти има уште време за преговори помеѓу Европска унија...

Меркел: Потребен е храбар пристап од Грција за разврската со Северна...

За сите нас во Европа е добро да има важна разврска овде во однос на прашањето за Северна Македонија, но за тоа предуслов е...

Ципрас-Меркел: Се отвора нова ера во германско-грчките односи

За нов циклус и нова ера во билатералните односи, говореа вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата по...