29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:37

Ознака: меркел

Меркел: Урсула фон дер Лејен е посветена Европејка

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ѝ честиташе на нејзината долгогодишна соработничка Урсула фон дер Лејен на изборот за претседателка на Европската комисија, истакнувајќи дека досегашната...

Меркел: Не грижете се за мене, во добра состојба сум

Не треба да се грижите за мене, добро сум, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел откако трет пат во рок од еден месец, на...

Меркел неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка Ангела Меркел изгледаше како да не и е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во Берлин го пречекуваше украинскиот...

Заев утрово кај Меркел

Премиерот Зоран Заев денеска и утре е во дводневна посета на Германија. Тој утрово се сретна со канцеларката Ангела Меркел, а како што беше...

Заев во дводневна посета на Германија и на средба со Меркел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателот на Владата задолжен за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува...

Nomentry

Веројатно се чудите што значи кратенката од насловот. Оваа инвенција е на германскиот новинар Ерих Ратфелдер („Дие тац“ (Die Taz), весник близок до социјалдемократите,...

Индуцирани изборни стагнации

Значи навистина странците имаат многу голем апетит. Претходниот премиер доброволно се повлече среде мандат за да им ги задоволи барањата на странците и го...

Меркел: ЕУ не сака тензии околу иранската нуклерана програма

Европската унија сака да избегне ескалација на спорот околу нуклеарната програма на Иран, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. Таа рече дека Техеран мора да...

Помпео и Меркел го откажаа состанокот

Стејт департментот соопшти денеска дека е откажан состанокот на американскиот државен секретар, Мајк Помпео и германската канцеларка, Ангела Меркел поради, како што е наведено,...

Макрон: Со Берлин немаме ист став за брегзит

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека француско-германското пријателство не значи дека двете земји не смеат да имаат различни ставови кога е, на пример, во...