13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 5:30

Ознака: меркел

И ласицата е мала, ама се бори со волци

Зошто домашните политичари немаат еднакво високи рејтинзи на популарност како светските лидери? Каде е и во што е грешката на македонските политичари, односно што...

Наследничката на Меркел најави оставка од партиската функција

Германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер најави дека ќе се повлече од лидерската функција во владејачката ЦДУ и дека нема да се кандидира за...

„Форбс“ повторно ја избра Меркел за најмоќна жена

На листата на „Форбс“ за „Најмоќна жена во 2019 година“ е избарана германската канцеларка Ангела Меркел. Секоја година „Форбс“ креира листа, составена од највлијателните...

Трамп ќе се сретне со Макрон и Меркел на НАТО самитот...

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ќе се сретне со францускиот колега Емануел Макрон и германската канцеларка, Ангела Меркел, на маргините на самитот на НАТО во...

Наследничката на Меркел се закани со оставка ако не добие поддршка...

Наследничка на канцеларката Ангела Меркел, генералната секретарка на германската Христијанско демократска унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер, на годишниот конгрес на партијата се закани дека ќе...

Меркел во Загреб: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за...

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се смени во методологијата на...

Вучиќ полн со импресии од средбата со Меркел

Новите средби на српскиот претседател Александар Вучиќ, со високите државни претставници на Германија и на САД, не придонесоа за ништо ново од она што...

Меркел бара алтернатива за Александар Вучиќ

Германската канцеларка Ангела Меркел упатила покана до претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за средба во Њујорк во текот на заседанието на Генералното собрание на...

Мицотакис ќе ја уверува Меркел во неговото почитување на Преспанскиот договор

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис денеска е во посета на Берлин каде ќе се сретне со германската канцеларка, Ангела Меркел и со заменикот канцелар...

Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во коалиција со сојузниците од...