14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 4:49

Ознака: меркел

Зехофер и се закани на Меркел дека ќе ја напушти коалицијата

Министерот за внатрешни работи на Германија, Хорст Зехофер денеска ја предупреди канцеларката Ангела Меркел, со која имаат различни ставови за политиката за мигрантите, на...

Зехофер: Немам намера да ја уривам Владата

Министерот за внатрешни работи на Германија Хорст Зехофер инсистира на тоа дека неговата партија, баварската Христијанско-социјална унија (ЦСУ), нема намера да ја урива канцеларката...

Ангела Меркел ја поздрави новата италијанска Влада

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го поздрави изборот на новата италијанска Влада на премиерот Џузепе Конте, порачувајќи дека Германија и Италија како земји основачи...

Меркел: Германија и Кина сакаат иранскиот нуклеарен договор да опстои

Германија и Кина се залагаат за опстојување на Договорот за иранската нуклеарна програма и покрај одлуката на САД за повлекување од него, изјави денеска...

Заев со Меркел: Чекаме храбри одлуки од ЕУ и НАТО

Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз основа на постигнатото, рече денеска премиерот Зоран Заев, кој...

Меркел: Не е наш интерес да ја ослабиме сопствената авто индустрија

Не е во интерес на Германија својата авто-индустрија, погодена од скандали, да ја ослабе до таа мерка таа повеќе да не биде во состојба...

Меркел: Трамп ја наруши довербата во меѓународниот поредок

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за повлекување на САД од Договорот за иранската нуклеарна програма ја наруши довербата во меѓунардониот поредок, изјави денеска...

Меркел: На Блискиот Исток сме доведени до прашањето на војна или...

Иранските напади врз израелски цели на Голанската Висорамнина не доведуваат пред прашањето на војна или мир на Блискиот Исток, изјави денеска германската канцеларка Ангела...

Вучиќ: За решение за Косово потребна е согласност од големите сили

Србија е подготвена за компромис, но за тоа се потребни две страни, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ по разговорите со германската канцеларка Ангела...