2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 12:16

Ознака: меркел

Што ќе донесе за Македонија ерата по Меркел

Германија шеснаесет години е прв и најголем економски партнер на Македонија. Во сферата на политиката, влијанието и зборот на Германија секогаш имале посебна специфична...

Меркел чека свој наследник

Во Германија вчера се одржаа парламентарни избори, кои, покрај власта во земјата, ќе одлучат и кој ќе биде новиот наследник на Ангела Меркел. Првичните...

Кој ќе ја пополни празнината на ЕУ по Меркел

Стратегијата предводена од Германија за чекање додека очајните времиња овозможат очајни мерки ја одржуваше Европската Унија непроменета, но исто така му даде простор на...

Декларација на Белата куќа по средбата Бајден – Меркел

Деновиве во Вашингтон се одржа важна средба меѓу претседателот на САД, Џо Бајден, и германската канцеларка Ангела Меркел, која го привлече вниманието на јавноста...

Тајни служби шпионирале политичари од Европа, меѓу кои и Меркел

Извештај, споделен со неколку европски новински агенции, наведува дека разузнавачката служба на Данска (ФЕ) ѝ помагала на американската Национална агенција за безбедност (НСА) во...

Ерата на Меркел допрва почнува

Изборот на Армин Лашет за лидер на Демохристијанската унија значи дека ќе се зачува наследството на германската канцеларка, вели Метју Карнитшинг од „Политико“ Какви се...

Автомобил со политички пораки удри во оградата од кабинетот на...

Додека Европа е во состојба на готовност откако осомничени исламистички милитанти во последните неколку недели убија осум лица во Франција и во Австрија, автомобил...

Пет години од политиката на отворени врати на Меркел

Критичарите на канцеларката велат дека таа со својата политика кон бегалците овозможила подем на ултрадесницата и ја поделила Европа, зашто многу од земјите до...

Германија по Меркел ќе ја промени политиката кон Кина?

Сојузниците бараат од Берлин да ги заостри своите позиции кон Пекинг Една по една, демократските влади во целиот свет го зацврстуваат ставот против Кина. Она...

Меркел со цврста поддршка на плановите за делење грантови

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржа радикалниот стимулативен пакет со кој Европската Унија треба да издаде заеднички милијарда евра што во форма на грантови...