14 C
Skopje
21.9.2018 - 4:28

Ознака: меркел

Путин и Меркел телефонски разговарале за конфликтите во Сирија и Украина

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал денеска телефонски со германската канцеларка Ангела Меркел за конфликтите во Сирија и Украина, како и за светската економска состојба. -...

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со...

Германската канцеларка Ангела Меркел планира да го разреши директорот на федералната безбедносна служба БФВ, Ханс Георг Мазен, поради неговите наводни врски и симпатии со...

Вучиќ: Зошто територијалниот интегритет важеше до 2008 година, а сега не?

Српскиот претседател Александар Вучиќ укажа денеска по повод изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел во Скопје дека територијалниот интегритет е појдовна точка за тоа...

Заев-Меркел: Успешноста на референдумот важна за отворање на вратите на НАТО...

Ова е историска шанса што се случува само еднаш и на овој историски ден не останувајте дома, порача денеска германската канцеларка Ангела Меркел, на...

Ангела Меркел пречекана со највисоки државни почести (Фото)

Германската канцеларка Ангела Меркел претпладнево пристигна во Скопје, каде што и беше приреден свечен пречек пред платото на Владата. Меркел беше пречекана од нејзиниот домаќин,...

Меркел во посета на Македонија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска престојува во посета на Македонија и тоа токму во момент кога се одбележува 27-годишнината од независноста. Ова е прва...

Меркел: Германија има интерес од стабилен економскиот развој во Турција

Германија има „стратешки интерес" од стабилен економски развој во Турција, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за германската телевизиска станица Ер Те Ел. Меркел...

Меркел: Не е загарантиран успешен договор за Брегзит

Германија прави сė за да обезбеди Европската унија(ЕУ) и Британија да постигнат договор за разделба, изјави германската канцеларка Ангела Меркел, предупредувајќи истовремено дека успешниот...

Меркел во сабота во Скопје

Канцеларката Ангела Меркел во сабота ќе оствари посета на Скопје, соопшти пред малку нејзиниот портпарол Штефен Зајберт, објави грчката новинска агенција АНА –МПА. Како што...

Ердоган и Меркел: Турската економија е важна и за Германија

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка Ангела Меркел денеска разговараа телефонски за билатералните односи и ситуацијата во Сирија, изјави неименуван извор...