Ознака: Меридијани

Меридијани

Киев - Обединетите нации го прогласија 26 април за Меѓународен ден на сеќавање на катастрофата во Чернобил. Денот првпат беше забележан во 2016 година,...

Меридијани

Токио - Јапонија реши да испушти третирана радиоактивна вода од оштетената нуклеарна централа „Фукушима“ во океанот, и покрај противењето на локалното население, еколошките групи...

Меридијани

Австрија - Полицијата во Виена завчера уапси 14 учесници во протестите против мерките за ограничување со кои властите се обидуваат да ја спречат пандемијата...

Меридијани

Берлин - Германската покраина Баварија потпиша договор за купување 2,5 милиони дози од руска вакцина против коронавирус „Спутник V“, откако ќе биде одобрена од...

Меридијани

Пекинг - Кинескиот министер за надворешни работи ја предупреди Јапонија да не се здружува со САД со намера да ѝ се спротивстави на Кина,...

Меридијани

Варшава - Полска објави дека воведува ограничувања во целата земја бидејќи новите дневни случаи со коронавирус достигнаа највисоко ниво оваа година. Театрите, трговските центри,...

Меридијани

Франција - Ситуацијата со коронавирусот во регионот на Париз е крајно тензична и властите се подготвени да воведат нови рестриктивни мерки, изјави премиерот Жан...

Меридијани

Брисел - Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен, предупреди дека другите земји на ЕУ можат да го блокираат извозот на вакцини против ковид-19,...

Меридијани

Париз - Француската министерка за труд Елизабет Борн изјави дека е најважно компаниите да го зголемат работењето од дома, за да се избегне ново...

Меридијани

Тел Авив - Ефикасноста на вакцината на „Фајзер“ е 95 проценти, а шансата лицето што примило две дози да се зарази е една на...