Ознака: МЕПСО

Инвестираме во енергетската инфраструктура и се поврзуваме со регионот

Заев на изградбата на далекуводот Штип-Овче Поле Изградбата на далекуводот Штип-Овче Поле, е само дел од инвестицискиот циклус за ревитализација на електро-преносната мрежа на Република...

Жителите на Дебар и околината добија струја

Стручните лица од интервентите екипи на АД МЕПСО по непрекината 16-часовна работа успеаја да го вклучат под напон 110-киловолтниот далновод ТС Вруток – ТС...

МЕПСО со детали за дефектот поради кој останаа без струја делови...

Прекините на напојувањето во Скопскиот регион се резултат на неможноста да се ангажираат системските резерви кои не ни беа ставени на располагање од страна...

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО, денеска отвори предмет. Како што...

Ветерот бутна дел од фасадата на МЕПСО

Ветрот синоќа откорна дел од фасадата на МЕПСО. На социјалните мрежи утрово, градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов сподели фотографии со коментар дека проектот „Скопје...

Спасовски: Воведуваме европски и светски трендови во електроенергетската дејност

Со двата капитални проекти на МЕПСО, нов 400 киловолтен далекувод што ќе ги поврзува електропреносните системи на Северна Македонија и на Албанија и новата...

МЕПСО: Недостигот од електрична енергија не се покрива од увоз

Недостигот од електрична енергија настанат поради исклучувањето на РЕК „Битола“, причинет од дефект во трафостаницата на МЕПСО, во целост се покрива од домашно производство,...

Почнува „тргување ден однапред“ со струјата

Вистински момент е да почне организираниот пазар на принципот „тргување ден однапред“ во Македонија, особено што е создаден солиден квантум на материјал за тргување...

Ќе се комплетира електроенергетскиот Коридор 8

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) работи на одобрување на Планот за развој на МЕПСО што се однесува за периодот од 2019 до 2029 година,...

Поевтина струја за индустријата, поскапа за домаќинствата

Најголема бенефиција од финалната фаза на либерализацијата ќе имаат потрошувачите на индустриска струја, за кои, како што се очекува, трошоците ќе се намалат за...