Ознака: ментално здравје

Вон: Сакам да помогнам со совети за менталното здравје

Речиси една година откако се пензионирав, не можев да гледам скијање. Беше тешко да се насочам кон пензионирањето. Очигледно, отсекогаш знаев дека ќе се...

Боите во домот влијаат на физичкото и менталното здравје

Покрај распоредот на собите и мебелот што го красат вашиот дом - боите се еден од најважните фактори во декорацијата, велат експертите за фенгшуи. Сината...

Проблемите на спортските ѕвезди со психичкото здравје наидуваат на поддршка, но...

Голем број спортисти и спонзори ѝ дадоа поддршка на американската тенисерка Наоми Осака, откако таа се откажа од понатамошниот настап на гранслем-турнирот Ролан Гарос...

Пандемијата е најголема закана за психичкото здравје уште од Втората светска...

Ковид-пандемијата претставува најголема закана за менталното здравје од Втората светска војна досега, а влијанието ќе се чувствува со години откако вирусот ќе биде ставен...

Царовска: Работиме на сочувување на менталното здравје на учениците

Министерството за образование и наука продолжува да ги јакне стручните служби во средните училишта, кои освен што се важни за обезбедување на квалитетен воспитно-образовен...

СЗО: Епидемијата ги наруши основните услуги за ментално здравје

Според истражувањето на Светската здравствена организација (СЗО) спроведено во 130 земји за време на пандемијата на коронавирус, повеќе од 60 проценти од земјите пријавиле...

Од март реализирани над 4.500 разговори на телефонските линии на Клиниката...

Денес се одбележува Светскиот ден на грижа за ментално здравје. Во услови на ковид-19 важно е да се обрне внимание на влијанието на кризата...

Начини како да не се наштети на менталното здравје во време...

Коронавирусот го промени светот и влијаеше на начинот на размислување на светската популација. Ситуацијата е сериозна, а менталното здравје на поединци може да биде...

Ротари клубот „Битола“ донираше апарат за децата со нарушено ментално здравје

Ротари клубот „Битола“ кој е познат по своите хумани активности и акции, денеска во Клиничката болница во Битола донираше апарат „Неуробиофидбек“ на Одделението за...

Грција го плаќа скапиот данок од должничката криза

Децениската економска криза зема голем данок. Илјадници ги загубија работните места, приходите се намалија, а даноците се зголемија. Надежите за иднината беа урнати, пишува...