Ознака: Менде Младеновски

Политички алхемичари

Сега на политичката сцена главно со политика се занимаваат „алхемичарите“, кои ветуваат сѐ и сешто, а најчесто од тоа зад нив не останува ништо....

Макрон прогласен за поглавар при посетата на Брегот на Слоновата Коска

Францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговата посета на Брегот на Слоновата Коска и на неговиот 42-ри роденден му беше доделена титула на...

Задоцнување од 23 години

Потребни се многу повеќе храброст, одлучност, знаење и креативност во управувањето, како и вклучување на повеќе млади луѓе што ќе носат одлуки во интерес...

Лицемери каде ви се маските

По повод роденденот на Битола, 4 ноември, пред Народниот театар се собраа две групи битолчани. Едните предводени од опозицијата со транспаренти и палење свеќи...

Основоположниците надвор од кадарот

Додека на отворањето на фестивалот се величат успесите на гостите, кои специјално за оваа пригода допатуваа во Битола, никој од организаторите не се сети...

Руините како споменици на нашата неефикасност

Додека на странците во Битола им се нудат низа поволности и бенефиции да инвестираат кај нас, на домашните инвеститори не само што не им...

Дојдов, видов, заминав

Иако градот под Пелистер деновиве е буквално преплавен со туристи, од кои најголемиот број се од Турција, тие доаѓаат само на пропатување и веднаш...

„Битолски весник“ прослави 55 години од основањето и издавањето на првиот...

Редакцијата на „Битолски весник“ свечено го обележа јубилејот 55 години од основањето и излегувањето на неговиот прв број.  Редакцијата на „Битолски весник“ од 1964 година...

Менде Младеновски: Низ Сцили и Харибди – 55 години „Битолски весник“

По неколку неуспешни обиди да се отвори локален печатен медиум во Битола, на иницијатива на првиот главен уредник на „Битолски весник“, Владо Ласковски, кој...

Земете здив – серијалот продолжува

Изминатите години во Битола се појавија неколку здруженија и организации што се залагаа за почист воздух, почнувајќи од „Битола сака чист воздух“, кое подоцна...