Ознака: Мелбурн

Апсења и казни на протестот против карантинот во Мелбурн

Најмалку 74 лица се уапсени за кршење на прописите за останување во домовите, за време на протестот против карантинот во Мелбурн. Околу 250 лица присуствуваа...

Мелбурн останува под строги мерки и покрај незадоволството на граѓаните

Жариштето на епидемијата на коронавирусот во Австралија сè уште е во државата Викторија, каде бројот на нови случаи не се намалува со очекуваното темпо...

Мелбурн воведе шестнеделен карантин во борбата против вториот бран

Мелбурн, вториот по големина град во Австралија, од денеска е под целосен карантин, кој ќе трае шест недели бидејќи властите се борат против вториот...

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го...

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата, вклучително и трговијата и...

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час како најтешка мерка досега...

Ширењето на заразата предизвика сомнеж за карантинот во Мелбурн

Австралиската држава Викторија потврди рекорден број на смртни случаи и зголемен број на заразени од коронавирус, поради што многумина изразија страв дека карантинот во...

Мелбурн ќе биде ставен под карантин

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации за тоа дали карантинот во...

Жителите на десет предградија на Мелбурн повторно во карантин

Карантински мерки ќе бидат воведени во десет предградија на Мелбурн, како резултат на зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус. Премиерот на државата Викторија наведе...

Леклерк најбрз на е-трката во Мелбурн

Во момент кога речиси сите спортски настани во светот се суспендирани или одложени поради пандемијата на коронавирусот, пилотите на Формула 1, сепак, решија да...