10.8 C
Skopje
25.10.2021 - 13:42

Ознака: Мелбурн

Мелбурн весело ја дочека слободата по долгото заклучување

За првпат откако стапија на сила мерките за затворање поради коронавирусот, на улиците на Мелбурн можат да се видат возбудените лица на оние кои...

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгото светско „заклучување“

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради ковид-19 во светот, иако бројот на случаи се уште е близу до...

Двајца мажи избодени во напад со нож во Мелбурн

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле со повреди опасни по живот...

Протести во Мелбурн поради карантинот, судир меѓу демонстрантите и полицијата

Демонстрантите денеска се судрија со полицијата за време на протестот против заклучувањето кога стотици маскирани луѓе маршираа низ улиците на Мелбурн. Сликите објавени на социјалните...

Македонците во Австралија знаат како да ја бодрат репрезентацијата

Македонците во Австралија го следат учеството на македонската фудбалска репрезентација на Европското првенство давајќи безрезевна поддршка, што го привлече вниманието и на тамошните медиуми. Новинарот...

Мелбурн повторно воведува карантин

Вториот најнаселен град во Австралија воведе петдневен карантин, соопштија денеска властите, забранувајќи им на гледачите да присуствуваат на тенискиот турнир Австралија опен. Во новото жариште...

Хрватка си ги убила трите малолетни деца во Австралија

Австралискиот град Мелбурн го потресе во четвртокот страшна трагедија во која мајка со хрватски корени ги убила трите деца, а потоа и себе. Телата на...

Апсења и казни на протестот против карантинот во Мелбурн

Најмалку 74 лица се уапсени за кршење на прописите за останување во домовите, за време на протестот против карантинот во Мелбурн. Околу 250 лица присуствуваа...

Мелбурн останува под строги мерки и покрај незадоволството на граѓаните

Жариштето на епидемијата на коронавирусот во Австралија сè уште е во државата Викторија, каде бројот на нови случаи не се намалува со очекуваното темпо...

Мелбурн воведе шестнеделен карантин во борбата против вториот бран

Мелбурн, вториот по големина град во Австралија, од денеска е под целосен карантин, кој ќе трае шест недели бидејќи властите се борат против вториот...