32.3 C
Skopje
21.7.2019 - 18:19

Ознака: мексико

Трамп: Нема повеќе да ги одвојуваме децата од мигрантските семејства

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека нема да се врати на политиката на одвојување на деца од мигрантски семејства кои илегално ја преминале...

Трамп: Го проверив ѕидот на границата со Мексико, одличен е

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека новиот ѕид на јужната граница на САД со Мексико е одличен. – Само што го проверив новиот граничен ѕид...

Пелоси: Претставничкиот дом ќе го тужи Трамп поради парите за ѕидот...

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес планира да поднесе тужба со која ќе го блокира трансферот на парите на претседателот на САД, Доналд Трамп потребни...

Трамп се закани дека ќе ја затвори границата со Мексико следната...

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани денеска дека ќе ја затвори границата со Мексико следната недела. Тој истакна дека ќе ја затвори целата граница или...

Сите капацитети на САД вклучени во справување со напливот на мигранти

Кризата на американско-мексиканската граница ја достигнала точката на „вриење“ поради досега невидениот наплив на мигранти, велат официјални извори од САД, а пренесува Би-би-си. Комесарот...

Пентагон одобри една милијарда долари за ѕидот кон Мексико

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, ги овласти воените инженерски единици да почнат со планирање и изградба на околу 92...

Пентагон одобри средства за изградба на ѕидот на границата со Мексико

Вршителот должност министер за одбрана на САД Патрик Шенахан ги овласти Воените инженерски единици да почнат со планирање и изградба на околу 92 километри...

Пронајдени 19 мртви тела во канализациски канал во Мексико

Тела на 19 луѓе ставени во пластични кеси се пронајдени во канализациски канал во Мексико, пренесува „Асошиејтед прес“. Обвинителите од сојузната држава Халиско изјавија...

Трамп на Твитер: Вето!

Американскиот претседател Доналд Трамп одговори на Твитер со еден збор „вето“ на вечерашната усвоена Резолуција на Сенатот за укинување на одлуката за воведување вонредна...

Сенатот на САД гласаше за укинување на вонредната состојба

Американскиот Сенат денеска усвои Резолуција за укинување на одлуката претседателот на САД, Доналд Трамп за воведување вонредна состојба во земјата поради ситуацијата на границата...