25 C
Skopje
18.10.2019 - 16:00

Ознака: мексико

Трамп конечно доби пари за ѕидот на границата со Мексико

Врховниот суд на САД соопшти дека претседателот Доналд Трамп може да користи средства од Пентагон во висина од 2,5 милијарди долари за изградба на...

Долга е раката на израелската мафија

Жена замаскирана со руса перика застрела двајца Израелци во популарен ресторан во Мексико Сити, екзекуција за која медиумите шпекулираат дека е нарачана од израелската...

Мексиканската манија по „бубата“ ќе го надживее легендарниот автомобил

Омиленото возило на „Фолксваген“ сè уште се бара на пазарот, и покрај завршувањето на неговото производство Фајненшел тајмс Во Мексико голема е носталгијата по популарното „вочо“...

За Бразил деветта, а за Мексико 11-та титула

Бразил е новиот првак на Јужна Америка, првпат по пауза од 12 години, деветти пат во историјата, откако во финалето на 46-то издание на...

Страдањата на патот до „ветената земја“ преку Рио Гранде

Мрачната реалност на мигрантската криза на границата меѓу САД и Мексико доби нова димензија, со смртта на двајца мигранти од Ел Салвадор, кои во...

Мексико испрати војници и полицајци на границата со САД

Мексико испрати 15.000 полицајци и војници на границата со САД на основа на билатералниот договор за спречување на илегалната миграција. - Распоредивме вкупно 15.000 лица...

Гостинска репрезентација за малку двапати ќе беше првак на Јужна Америка

На Копа Америка од 1993 година играат по две селекции што не се од Јужна Америка, на првенството од сабота тоа ќе бидат Катар...

Црна серија во Мексико – и овој месец убиен новинар

Мексиканската новинарка Норма Сарабија е убиена на југоистокот на земјата. Ова е шести случај на убиство на новинар во Мексико, со што се продолжува...

Трамп (не)намерно ја покажа миграциската стратегија со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп излезе пред новинарите со документ в рака на кој можеше да се прочитаат детали за договорот за мигрантите со Мексико,...

Трамп: Мексико прави повеќе за границата на САД отколку демократите

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп, синоќа изјави дека во блиска иднина Мексико ќе објави договор со Вашингтон како дел од нивниот миграциски договор, пренесува „Хил“....