7.2 C
Skopje
22.11.2019 - 9:50

Ознака: мексико

Марадона: Возбуден сум пред новиот ангажман во Мексико

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона изјави дека е возбуден по неговото назначување за тренер на мексиканскиот второлигаш Дорадос де Синалоа. Марадона утре ќе допатува...

Мексико нема намера да плаќа за ѕидот на границата со САД

Мексико повторно соопшти дека никогаш нема да плати за евентуалниот ѕид долж границата со САД чија изградба долго време ја ветува американскиот претседател Доналд...

Трамп: Можно е наскоро да има трговски договор со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е можно постигнување трговски договор со Мексико за време на преговорите меѓу двете земји во текот на викендов...

Мексико и САД близу до договор за нова НАФТА

Мексико и САД се блиску до склучување прелиминарен договор за новиот Договор за Северноамериканската зона за слободна трговија  (НАФТА), кој потоа треба да го потпише...

Лабораторија со 50 тони синтетичка дрога откриена во Мексико

Во Синалоа, сојузна држава во северно Мексико откриена е лабораторија со околу 50 тони синтетичка дрога позната како „кристал мет“. Лабораторијата е откриена во операција...

САД и на Мексико заедно против нарко картелите

Агенцијата за борба против наркотици на САД и на Мексико ќе формираат заеднички тим во Чикаго против мексиканските нарко картели, нивните водачи и финансии.  Формирањето...

Во Мексико запленети приближно два тона кокаин

Мексиканската морнарица соопшти денеска дека запленила речиси два тона кокаин во близина на јужниот брег на Тихиот Океан. Еден од авионите на морнарицата вчера забележал...

Кавга за земја во Мексико, 13 убиени

Најмалку 13 лица се убиени во судир меѓу вооружени земјоделци кои се скарале околу земјиште во државата Оахака, јужно Мексико. Локалните власти соопштија дека едно...

Трамп ги „издрибла“ Мароканците и постигна гол од 14 милијарди долари

Американците веќе одамна пресметаа и ѝ гарантираат на светската фудбалска куќа заработка од 14,3 милијарди долари што претставува двојно повеќе од приходот, кој ФИФА...

Мексико: Најмалку 24 жртви во експлозии во фабрики за пиротехнички материјали

Најмалку 24 лица загинале, а десетици се повредени во две експлозии вчера во погони за изработка на огномет во мексиканскиот град Тулапек. Меѓу загинатите во...