23.3 C
Skopje
16.10.2019 - 19:29

Ознака: мексико

Убиени тринаесет полицајци во картелска заседа во Мексико

Тринаесет мексикански полицајци денеска беа убиени во заседа во Мичоакан, пренесува Си-ен-ен. Пет полициски возила минувале низ општината Агилила во раните утрински часови кога ги...

Над десет полицајци убиени во заседа во Мексико

Над десет полицајци се убиени во заседа во западната мексиканска држава Мичоакан, соопштија властите. Сојузното министерство за јавна безбедност информираше дека се убиени 14 полицајци,...

Еден милион приведени на границата помеѓу САД и Мексико за една...

Еден милион луѓе се приведени во САД на границата со Мексико од октомври 2018 година досега, што е највисока цифра за 12 години, изјави шефот...

Во бунар во Мексико пронајдени остатоци од 44 тела

Форензичарите успеале да идентификуваат 44 тела, пронајдени во еден бунар во мексиканската држава Халиско, во непосредна близина на градот Гвадалахара, пренесуваат светските агенции. Локалните медиуми...

Пентагон ќе пренасочи 3,6 милијарди долари од воениот буџет за изградба...

Секретарот за одбрана вчера го одобри планот за трошоци со кој се пренасочуваат средства од над 100 воени градежни проекти со вкупен износ од...

Ќе биде ли граничниот ѕид на Трамп конечно изграден?

Пентагон соопшти дека издвојува 3,6 милијарди долари за изградба на дел од граничниот ѕид на границата со Мексико. Пентагон извојува пари за изградба на ѕид...

Пресметката на нарко картелите беснее во Мексико

Мексиканската полиција пронајде 19 тела оставени на пат, кои биле застрелани, па обесени во пресметка меѓу нарко картелите. Како што јавуваат агенциите, девет тела...

Мигрантската криза продолжува да ги дели децата од родителите

Активисти за човекови права тврдат дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп продолжува да ги раздвојува децата од нивните родители на границата со Мексико. Според...

Економската моќ на Ел Чапо посилна од затворските решетки

Американските и мекиканските власти сè уште се прашуваат каде познатиот наркобос Хоакин Гузман Ел Чапо ги сокри неговите 12,7 милијарди долари, откако судот во...

Трамп конечно доби пари за ѕидот на границата со Мексико

Врховниот суд на САД соопшти дека претседателот Доналд Трамп може да користи средства од Пентагон во висина од 2,5 милијарди долари за изградба на...