14.8 C
Skopje
19.6.2019 - 7:26

Ознака: мексико

Гостинска репрезентација за малку двапати ќе беше првак на Јужна Америка

На Копа Америка од 1993 година играат по две селекции што не се од Јужна Америка, на првенството од сабота тоа ќе бидат Катар...

Црна серија во Мексико – и овој месец убиен новинар

Мексиканската новинарка Норма Сарабија е убиена на југоистокот на земјата. Ова е шести случај на убиство на новинар во Мексико, со што се продолжува...

Трамп (не)намерно ја покажа миграциската стратегија со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп излезе пред новинарите со документ в рака на кој можеше да се прочитаат детали за договорот за мигрантите со Мексико,...

Трамп: Мексико прави повеќе за границата на САД отколку демократите

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп, синоќа изјави дека во блиска иднина Мексико ќе објави договор со Вашингтон како дел од нивниот миграциски договор, пренесува „Хил“....

Мигрантската криза во Мексико повторно го покажа предвидливиот стил на преговарање...

Првенствено, предизвикување на криза преку закани доколку неодредените барања не се прифатени. Потоа, зголемување на неизвесноста со надоаѓањето на вештачки поставениот рок, додека нервозните...

Мексико и САД постигнаа договор за илегалната миграција

Мексико ќе преземе чекори без преседан во борбата против илегалната миграција, соопштија Вашингтон и Мексико кои успеаја да постигнат договор со којшто се избегнуваат...

Откриени три лаборатории за синтетичка дрога во Мексико

Комбинирана акција на армијата и полициските сили во сојузната држава Синалоа на северот од Мекиско пронајде и растури три лаборатории во кои се произведувал...

САД наметнува такса од пет проценти за производите кои доаѓаат од...

Претседателот на САД, Доналд Трамп најави такса од пет проценти за производите што доаѓаат од Мексико, со цел да се изврши притисок врз земјата...

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од фондот на Министерството за...

Не стивнува вулканот Попокатепетл

Вулканот Попокатепетл, кој се наоѓа во централно Мексико, во близина на Мексико Сити во најновата експлозија исфрли пепел во висина од 3,5 километри кон...