38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:23

Ознака: медицински

Како да избегнете алергиски реакции по убод од стршен

Убодот од стршен е многу болен, но во повеќето случаи не е кобен како што се мисли. Главно се завршува со мал оток што...

Како да го зајакнете имунитетот на детето

Медицински совет Децата од самото раѓање го создаваат својот имунитет, борејќи се со континуираната серија бактерии, вируси и други организми, а голем број педијатри ги...

Недостигот од медицински кислород го остава здравството без здив

Според извештајот на британското биро за истражувачко новинарство, „Секој здив се брои“ и невладината организација „Пут“, дваесетина земји во светот во моментов се соочуваат...

Очајните Индијци прават медицински кислород во домашни услови, експертите велат тоа...

Лекарите и научниците од Индија предупредуваат на смртоносната опасност во обидите за производство на медицински кислород дома, откако на социјалните мрежи започнаа да кружат...

Зеленчукот ја смирува надразнетата кожа

Медицински совет Дерматолозите сметаат дека консумирањето големи количества зелен зеленчук може да ги намали воспалението и црвенилото на кожата. Подобрувањето може да се забележи ако...

Опсесивното дезинфицирање може да биде опасно!

Медицински совет Ризикот од пренесување на коронавирусот од површина е низок, сметаат од Американскиот центар за контрола и превенција на болести (УС ЦДЦ), од каде...

Медицински совет

Зајакнете го имунитетот на едноставен начин Промената на нашите животни навики може да ни го зајакне имунитетот и да ни го подобри здравјето. Според лекарите,...

Медицински совет

Корисни препораки за почетниците во рекреативно трчање Трчањето се смета за една од најдобрите вежби за подобрување на физичката и ментална состојба, а ако го...

Медицински совет

Најдобри чаеви што ќе ви помогнат да ослабете Доколку сте во процес на слабеење, некои чаеви ќе ви помогнат да постигнете подобри резултати. Овие напивки...

Лекување во странство на трошок на државата

Трошоците за секој вид интеревнција ги одредува странската здравствена установа, за што се доставува профактура во која се наведува вкупната сума за лекувањето. Најчесто...