Ознака: Медицински совет

Медицински совет

Храна сојузник во борбата со астмата Не постои едноставен начин за лекување на астмата, но има список на намирници што ги олеснуваат симптомите на оваа...

Медицински совет

Зошто одеднаш добивате килограми? Понекогаш немаме објаснување зошто ненадејно се здебелуваме. Лоренс Ческин, директор на „Џонс Хопкинс“, центар за управување со тежината, дава неколку објаснувања....

Медицински совет

Поздраво е да спиеме во студена соба Спиењето во премногу топла соба предизвикува непријатност и потење, а истовремено така пропуштаме многу погодности што би можеле...

Медицински совет

Одговорно пијте кафе Некои луѓе пијат кафе за вкус, некои за друштво, некои за да го исполнат денот со енергија, како и да е, се...

Медицински совет

Додатоци во исхраната - да или не За време на сезоната на грип (а годинава и поради коронавирусот) се препорачува да се консумира дополнителна доза...

Медицински совет

Храна што помага за регулирање на крвниот притисок Лошата исхрана е еден од клучните фактори за кардиоваскуларни болести. Храна што треба да ја јадете за...

Медицински совет

Студената вода ја забавува појавата на деменција Неодамнешното истражување на универзитетот „Кембриџ“ покажа дека студената вода може да ја забави појавата на деменција, па дури...

Медицински совет

Витаминот Д како тајно оружје против ковид-19 Британските научници претставија две истражувања што ја покажуваат директната поврзаност меѓу падот на имунитетот поради коронавирусот и недостигот...

Медицински совет

Бањањето во топла вода е здраво за срцето Бањањето во топла вода, најмалку четири пати неделно, може да го намали крвниот притисок, но и ризикот...

Медицински совет

Просторија во која не смеат да се чуваат лекови! Кујната е необично место за чување лекови, а не им е место ни во спалната соба,...