Ознака: Медицински совет

Како да ги ублажите симптомите на алергијата на полен

Медицински совет Потоплите денови што доаѓаат ќе им донесат многу проблеми на лицата што имаат алергија на полен. За среќа, со следниве неколку чекори можете...

Што се случува во организмот ако спиете со вклучен телевизор

Медицински совет Добриот сон е еден од најважните фактори за добро здравје, но кога заспивате пред телевизорот, тоа не е можно. Иако многумина сметаат дека...

Сода бикарбона за избелување на забите

Медицински совет Сода бикарбона, односно натриум карбонат, е солен алкален прав што има абразивни својства. Едно од нив е ефектно отстранување на наслагите од забите,...

Витамините треба да се пијат во одредено време

Медицински совет Во зима имаме нагласена потреба да внесуваме повеќе витамини, за да го зајакнеме имунитетот и да спречиме настинки. Меѓутоа, многу е важно кога...

Регенерација на организмот по обилното јадење и пиење

Медицински совет Празниците веќе се зад нас, а тоа значи дека секој од нас барем малку претерал со славењето, односно со обилното јадење и пиење,...

Медицински совет

Забите се мијат пред првото кафе За сите љубители на кафето, утринските ритуали се нешто посебно. Но неопходно е да се мисли и на здравјето...

Медицински совет

Со орален спреј најефикасно се внесува витаминот Д Постојат убедливи клинички докази дека кај здравите испитаници серумските концентрации на витаминот Д по земањето преку орален...

Медицински совет

Дали кофеинот и зачините го забрзуваат метаболизмот? Луѓето најчесто зборуваат за забрзување на метаболизмот кога сакаат да ослабнат, а познатите теории дека лутата храна, кофеинот,...

Вежбањето произведува супстанции слични на канабис

Медицински совет Едно неодамнешно истражување откри дека вежбањето може да го зголеми во нашето тело производството на супстанции слични на канабисот, кои го намалуваат воспалението...

Есенски додатоци за јакнење на имунитетот

Медицински совет Сезоната на настинки и грипови почна, па затоа треба да си го подобриме здравјето и со витамини и минерали. Витамин Д: го добиваме преку...