-9.2 C
Skopje
26.1.2022 - 4:25

Ознака: Медицински совети

Медицински совети

Трик против замаглување на очилата Луѓето што носат очила деновиве се соочуваат со непријатен проблем - кога ќе ја стават маската, стаклата им се замаглуваат....

Медицински совети

Бучавата може негативно да влијае на здравјето Истражувањата покажаа дека изложеноста на бучава може да предизвика голем број здравствени проблеми кај луѓето, како висок крвен...

Медицински совети

Како да ги спречите болките во грбот Со оглед на тоа што многумина работат седејќи постои голема можност да се појават болки во грбот, поради...

Медицински совети

Знаци дека имате потреба од повеќе сонце Сончевата светлина е неопходна за човековиот организам. Благодарение на неа во телото се синтетизира витаминот Д. Тој може...

Часовите пред екраните во затворен простор му штетат на организмот

Медицински совети Долготрајното седење во затворени, климатизирани простории, целодневната работа пред компјутерот и електромагнетните зрачења, сѐ почесто оставаат последици врз здравјето на луѓето. Коњуктивитисот, сивата...

Медицински совети

Пречестото миење на рацете може да биде штетно Хигиената е прва линија на одбраната од коронавирусот и неговото ширење. Сепак, лицата што имаат сува кожа...

Медицински совети – Како дејствуваат средствата за дезинфекција на рацете

Средството за дезинфекција е делотворно и доста практично, доколку немате пристап до вода и сапун, а морате да ги измиете рацете. Според одредбите на...

Медицински совети – Антибиотици за превенција од рак на желудник

Хелико-бактеријата предизвикува инфекција што денес ја има половина од популацијата, најчесто се населува во желудникот, а го зголемува ризикот од рак на желудникот. Имено,...

Медицински совети – Будењето со музика ќе ви помогне да се...

Австралиските истражувачи велат дека видот на алармот што го користите може да влијае на тоа колку лесно ќе се разбудите. Повеќе остри тонови може...

Медицински совети – Камилицата ја ублажува несоницата и го јакне имунитетот

Tерапевтските својства на камилицата ги користеле и древните цивилизации, а еден од најчестите начини за консумирање е преку пиење чај, чие повеќекратно позитивно дејство...