Ознака: Медицински совети

Медицински совети

Пиењето пиво во умерени количества е здраво Пивото има четири основни состојки: вода, јачмен, хмељ и квасец. Резултатот на нивното мешање е алкохол и CO2....

Медицински совети

Попладневниот сон е добар за срцето Ако имате навика да спиете попладне, не грижете се, тоа не е ништо лошо, велат стручњаците. Напротив, попладневниот сон...

Медицински совети

Помага за детоксикација на телото: со потењето се ослободуваат токсини, кои инаку може да предизвикаат негативни последици на нашата кожа, како што се акни,...

Медицински совети

Прошетката на плажа го унапредува менталното здравје Едно неодамнешно истражување покажа дека синото опкружување е корисно за менталното здравје. Исто како и зеленилото и синилото...

Медицински совети

Колку е важен витаминот К за нашиот организам Страниците на светските магазини, особено во време на пандемијата, се преполни со написи за благодатите на витаминот...

Медицински совети

Како да спречите анксиозност по самоизолација Стручњаците појаснуваат како да се избориме со потенцијалните проблеми при напуштањето на самоизолацијата. Постепено приспособување кон секојдневието - За почеток...

Медицински совети

Симптоми на предијабетес што не треба да се игнорираат Предијабетес е матеболичка состојба тесно поврзана со дебелината. Доколку навреме не се дијагностицира, може да прерасне...

Медицински совети

Kако правилно да третираме изгореници Кога станува збор за изгорениците, луѓето ги третираат на различни начини, а достапни се и многу совети за тоа што...

Медицински совети

Како да се избориме со прејадувањето од стрес? Кога сме под стрес, грижата за своето здравје треба да ни биде на прво место. Основните навики,...

Медицински совети

Засладените напивки предизвикуваат кардиоваскуларни болести Жените што пијат една или повеќе засладени напивки дневно имаат за 20 отсто поголеми шанси за развој на кардиоваскуларни болести,...