Ознака: медицинска сестра

Злобната медицинска сестра Рачед пристигна на Нетфликс

Романот „Лет над кукавичиното гнездо“ на Кен Кеси беше објавен во 1962 година, додека истоимената филмска верзија следуваше во 1975 година, а токму овој...

Светот се соочува со недостиг на шест милиони медицински сестри

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека во светот, зафатен од пандемијата на коронавирус, недостасуваат речиси шест милиони медицински сестри. Агенцијата на ООН, заедно со здруженијата...

Пациент од Штип нападнал медицинска сестра во Клинички центар

Медицинска сестра од комплексот клиники „Мајка Тереза“ била физички нападната од 39-годишен штипјанец кој таму бил на болничко лекување. Како што информираат од МВР, инцидентот...

Заразени се двајца доктори и една медицинска сестра во Куманово

Двајца доктори и една медицинска сестра во болницата во Куманово се заразени со коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Тие имале контакт со...

Нападната медицинска сестра во поликлиниката Драчево

Во поликлиниката Драчево синоќа физички била нападната 60-годишна медицинска сестра. Како што соопшти МВР, напаѓачот е Ј.Г. (41). По документирање на случајот, против него ќе...

Се кршат копја околу спасувањето на „отпишаната“ заробеничка на ИД

Медицинската сестра од Нов Зеланд, која пред повеќе од пет години беше киднапирана во Сирија, се претпоставува дека сè уште е жива, соопшти Меѓународниот...

Италијанска медицинска сестра ги убила своите деца, па се самоубила

Медицинска сестра во Италија е осомничена дека ги убила своите две деца, момче од седум и девојче од девет години, со смртоносна инјекција, по...

Лекарската комора го осуди инцидентот на КАРИЛ

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ во кој во утринските часови било физички и вербално...

Медицинска сестра физички нападната на КАРИЛ

Медицинска сестра рано изутрината физички и вербално била нападната од семејство на пациент кој починал на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ)....

Дреново и Возарци ќе добијат лекар и медицинска сестра

Жителите од кавадаречките  Дреново и Возарци во досегашните празни амбуланти, во иднина два пати седмично ќе можат да се консултираат со лекар, а пет...