Ознака: медиуми

Трамп вербално нападна новинар кој го замоли да упати порака до...

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се најде во средиште на скандал, откако без никаква провокација, вербално го нападна известувачот на Ен-би-си, Питер Александер. Александер и...

Прес-конференциите на Владата ќе се одржуваат онлајн, без присуство на новинари

Прес-конференциите на Владата од денеска ќе се реализираат исклучиво преку онлајн-стрим, без присуство на новинари и сниматели во центарот за медиуми, со оглед на...

Македонската асоцијација на новинари бара државна заштита на медиумите

Македонската асоцијација на новинари – МАН бара од државата, во случајов од владата, да донесе во најскоро време одлука со која медиумите се ослободуваат...

Допингот на дискриминацијата во медиумите е класична политичка злоупотреба

Разговор со Рашела Мизрахи, техничка министерка за труд и социјална политика Според Пржинскиот договор, суштината на функционирањето на техничката влада е да се спречи институционална...

Чулев: Медиумите се сериозен партнер на МВР во сузбивање на говорот...

Медиумите се важен промотор, фактор во препознавање и сузбивање на говорот на омраза и тие имаат одговорност во подигнување на јавната свест и едукација....

И ѕвездите ќе затворат нос

Ороспијо! Гомнарке! Ма, ебааму, името, ебааму! Русјаков? Па, дали си ти нормален? Што е ова? Цитирам обвинители, премиери, судски рочишта и медиуми. Јас ли сум виновен...

Независноста на медиумите во Европа под закана од политичарите

ИЗВЕШТАЈ НА ИНСТИТУТОТ ЗА НОВИНАРСТВО НА „РОЈТЕРС“ Во извештајот се наведува дека во многу европски држави медиумите се доведени под директна или индиректна контрола на...

Познатиот магазин „Економист“ и на македонски јазик

Најновото издание на светски познатиот магазин „Економист“ од неодамна и на македонски јазик. Магазинот кој се објавува еднаш годишно веќе се продава низ Македонија...

Спорните закони за медиуми усвоени во Албанија и покрај протестите

Албанскиот парламент по повеќечасовна расправа, синоќа, го усвои „пакетот закони за спречување клевета“, кој предвидува високи казни за онлајн-медиумите и дополнителни овластувања за државните...

„Лицата на НАТО“ го очекуваат македонскиот војник

Наши известувачи од Лондон Јасминка Павловска  Маја Јаневска-Илиева Сѐ е во знакот на НАТО во прес-центарот во хотелот „Грув“ во Ватфорд, каде што повеќе од две илјади...