4.2 C
Skopje
29.11.2020 - 23:50

Ознака: медитеран

САД остро ја обвинија Турција за поттикнување на тензиите во источен...

САД соопштија дека силно ја осудуваат најавата на Турција дека ќе испрати брод за сеизмички испитувања во источен Медитеран. САД ја обвинуваат Анкара за поттикнување...

Турција не се откажува од Медитеранот

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави дека враќањето на бродот „Оруч Реис“ за истражување крај јужниот брег на земјата не значи дека Анкара...

ЕУ уште еднаш ја предупреди Турција да ги прекине истражувањата во...

Турција денеска доби уште едно предупредување од Европската Унија, откако најави дека нејзиниот истражувачки брод Јавуз ќе продолжи со операциите во спорните води на...

Грција на штрек по турските најави за дупчење во Источниот Медитеран

Турската воена морнарица објави дека нејзиниот брод „Орук Реис“ ќе спроведе истражувачко дупчење во спорната област во Источниот Медитеран во наредните две недели, што...

„Гардијан“: Макрон испраќа воени бродови на Медитеранот поради турските агресии

Францускиот претседател, Емануел Макрон, одлучи да размести воени фрегати во источниот Медитеран поради растење на тензиите меѓу Атина и Анкара за регионалните енергетски резерви. Грчкиот...

Медитеранот се загрева побрзо од останатиот дел на планетата

Медитеранот се загрева побрзо од остатокот на планетата, а доколку не се преземе нешто, околу 500 милиони негови жители се изложени на ризик од...

Изумирањето на ајкулите е сигнал за уништување на Средоземното Море

Светската организација за заштита на природата (WWF) објави извештај во кој наведува дека повеќе од половина видови на ајкули во Средоземното Море се загрозени....

Обид за нелегално препловување на Медитеранот повторно зема жртви

Поголема бројка на мигранти се сметаат за загинати откако нивниот брод се превртел на Медитеранот, во близина на брегот на Тунис, јавува Би-би-си. Според Меѓународната...

Хрватска најскапа за одмор на Медитеранот

Поради највисокиот ДДВ хрватските угостители имаат ограничен маневарски простор за формирање на цените Летувањето во Хрватска годинава е поскапо од атрактивните места во другите медитерански...

ЕУ ќе ги суспендира привремено спасувачките операции во Медитеранот

На повидок е нова политичка криза околу миграцијата меѓу земјите членки на ЕУ, повеќе дипломатски извори брифираат дека ЕУ се подготвува привремено да ги...