12.1 C
Skopje
23.4.2019 - 22:38

Ознака: Медитерански игри

Ракометарките беа на чекор до бронзата

Во борба за третото место Македонија минимално загуби од Словенија со 29-30. Лука Заложник осми на коњичките натпревари, а Дарио Ивановски 10-ти во атлетската...

Нуров освои златен, а Митров бронзен медал

Нуров супериорно стигна до триумфот за злато, а Митров со исцрпувачка борба до бронзата, со што во борење слободен стил вкупно Македонија од сите...

Ракометарките обезбедија полуфинале на Медитеранските игри

Женската ракометна репрезентација на Македонија обезбеди полуфинале на Медитеранските игри иако загуби од Црна Гора со 28:23. Египет беше поразен од Турција со 41:30 и...

Да се дознае вистината

Зоран Михајлов специјално од Тарагона за „Нова Македонија“ Последните настани во медитеранското село за Медитеранските игри (МИ) во Тарагона, очигледно ја разбрануваа јавноста. Наместо да зборуваме...

Ракометарките се во трка за медитерански медал

Во второто коло во доминантна игра Македонија ја совлада Србија со 28-21 и има одлични шанси да игра во полуфиналето, а со тоа да...

Јакупи медитерански првак, бронзи за Келебиќ и за Арсовски

Јакупи во категорија до 84 килограми го освои златниот медал по победата во финалето над каратистот од Франција Жеси да Коста Македонија го освои првиот...

Kаратистот Келебиќ го освои првиот медал за Македонија во Тарагона

Македонскиот каратист Ненад Келебиќ освои бронзен медал на Медитеранските игри, откако го совлада Португалецот Жоаким Мендес со судијско изјаснување 3-2 (2-2). Со овој успех Келебиќ...

Македонија со 71 спортист на Медитеранските игри

Вчера во шпанскиот град Тарагона (Шпанија) почнаа 18. Медитерански игри (МИ), кои ќе траат до 1 јули. На оваа регионална спортска манифестација, која зад...

Од денеска трка по медали на Медитеранските игри

Македонија на 18-те Медитерански игри ќе се натпреварува со 71 спортист, во 15 спорта, а денеска први ќе настапат Петар Јаневски во стреличарство и...

Комбиниран состав за Медитеранските игри

Стручниот штаб на македонската репрезентација го објави поширокиот список со 24 ракометари за подготовките (од понеделник) за настап на Медитеранските игри во Тарагона, Шпанија. Со...