Ознака: медена земја

„Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира во конкуренцијата за документарци од...

„Холивуд репортер“: „Медена земја“ е незаборавна верите-студија на карактери

Преку еден приказ на уметноста на пчеларството одблизу и преку еден од последните одгледувачи на пчели, македонскиот документарец ги истражува традицијата, осаменоста и релацијата...

Одлични реакции за македонскиот „Медена земја“ по „Санденс“

Со овации, одушевување и долг аплауз, срдечно реагираше публиката по премиерата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ што се одржа во Јута, САД, во...

Атиџе овозможи светска промоција на „Медена земја“

„Половина за мене, половина за тебе“, вели Атиџе кога го дели медот со пчелите. Таа е последната жена одгледувач на диви пчели во Европа....

„Медена земја“ во конкуренција за најдобар светски документарец на „Санденс“

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ премиерно ќе биде прикажан на 38. издание на филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance), чие годинашно издание ќе се одржи од...