0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 16:32

Ознака: медена земја

Оскаровска ноќ во МКЦ

МКЦ за сите љубители на филмската уметност на 9 февруари со почеток од 22 часот организира пренос во живо од доделувањето на „оскарите“ и...

Медена земја и Џон Вилијамс

Годинешново, 92. доделување на најпрестижната филмска награда „оскар“, сонот на секој филмаџија, има една нишка што ги поврзува филмот „Медена земја“ и композиторот Џон...

Испишувањето историја можеби нема да биде доволно за „Медена земја“?

„Медена земја“ веројатно нема да освои „оскар“ иако го заслужува тоа, особено во конкуренција за најдобар документарен филм, според предвидувањата на Џејк Којл за...

Македонија најпребарувана на Гугл за „оскарите“

 Македонија е најпребарувана локација на „Гугл“ поврзана со доделувањето на „оскарите“ што ќе се одржи в недела, 9 февруари во Лос Анџелес. „Галуп трендс“ на...

Екипата на „Медена земја“ среде холивудскиот гламур

Американската филмска академија, која ги доделува престижните „оскари“, објави групна фотографија од сите номинирани за годинашните филмски награди. Меѓу стотината холивудски ѕвезди и славни...

Екипата на „Медена земја“ се дружеше со холивудските ѕвезди

  Екипата на документарниот филм „Медена земја“ се дружеше со познатите холивудски ѕвезди меѓу кои беа Роберт Де Ниро, Леонардо ди Каприо, Бред Пит и...

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната награда ASC...

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за документарен филм на 34-то доделување на наградите ASC...

Награда за најдобра кинематографија за Љума и Даут од „Медена земја“

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34 доделување на ASC (The...

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена...

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе Муратова на доделувањето на...

Ѓаволскиот ѕид

Независно дали е дело на природата или на човекот, Ѓаволскиот ѕид останува (незаштитено) чудо среде пустошот, како што поделбите околу македонските граничници на „Медена земја“...