0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 18:20

Ознака: медена земја

Хоакин Феникс ѝ давал голема поддршка на „Медена земја“

Кинематограферот Самир Љума, кој заедно со Фејми Даут се потпишаа зад фотографијата во „Медена земја“ и беа наградени од Американската асоцијација на кинематографери, на...

Немиот танц на пчелите

По оскарите, „Медена земја“ веројатно ќе ја доживее судбината на сите вести - ќе стане стара вест. Впрочем, и евангелијата од Библијата се тоа,...

Екипата на „Медена земја“ ќе добие награда од три милиони денари

„Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари, одлучи Владата на вчерашната седница. Ваквата информација ја соопштија и техничкиoт премиер Оливер Спасовски и...

Почестени сме што бевме номинирани покрај одлични филмаџии со смели приказни

Членовите на тимот на „Медена земја“, преку социјалните мрежи им се заблагодарија на сите што ги бодреа и веруваа во нив, за време на...

„Оскарите“ не ја позлатија „Медена земја“

„Медена земја“ не успеа да го освои „оскарот“ во ниту една од двете категории во кои беше номиниран на 92-то свечено доделување на престижните...

„Медена земја“ не успеа во првиот обид – „Американска фабрика“ е...

„Медена земја“ не успеа да го освои „оскарот“ во првата категорија во која е номиниран - за најдобар документарен филм, на 92-то свечено доделување...

Екипата на „Медена земја“ блесна заедно со холивудската елита

Екипата на „Медена земја“, продефилира на црвениот тепих пред театарот „Долби“ во Лос Анџелес, во пресрет на церемонијата на доделувањето на „оскарите“. Фотографии и видео-снимка...

ФОТОВЕСТ: Екипата на „Медена земја“ подготвена за црвениот тепих

Екипата на „Медена земја“ е подготвена за црвениот тепих на „оскарите“, како што може да се забележи на фотографијата објавена на социјалните мрежи, во...

Британците извлекоа животни лекции од приказната за Атиџе

Еден од најнеочекуваните филмови што се натпреварува за „оскар“ е фасцинантната приказна за пчеларката од Балканот Атиџе Муратова. „Медена земја“ има силна еколошка порака,...

Пчелите – наши амбасадори и хранители

ВО ИСЧЕКУВАЊЕ НА НАЈАВЕНИТЕ „ОСКАРИ“ ЗА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ Дури и како загрозен вид, пчелите можат да станат вреден извор на финансии, кои ќе го полнат...