Ознака: медена земја

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови проекти

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за оскар „Медена земја“, се подготвуваат за неколку нови проекти, пишува...

Медена земја, но не за македонскиот јазик

До кога македонскиот јазик ќе биде странски јазик за нашите филмови. Уште едно омаловажување на нашиот македонски јазик и сценарија со обичаи и мотиви...

Филм што ни го обезбеди најубавиот можен епитет – медена земја

Македонскиот кандидат во две категории, за документарен и за филм од странско говорно подрачје, „Медена земја“, иако не успеа да се закити со статуетка,...

Горди и без статуетката!

Јужнокорејската трагикомедија „Паразит“ е голем победник на 92-то издание на американските филмски награди „оскар“, Хоакин Феникс во машка и Рене Зелвегер во женска конкуренција...

Екипата на „Медена земја“ не е разочарана што не зема „оскар“

Продуцентот на филмот „Медена земја“, Атанас Георгиев, на денешната прес-конференција рече дека екипата не е разочарана што не ја доби статуетката „оскар“ ниту во...

Хоакин Феникс ѝ давал голема поддршка на „Медена земја“

Кинематограферот Самир Љума, кој заедно со Фејми Даут се потпишаа зад фотографијата во „Медена земја“ и беа наградени од Американската асоцијација на кинематографери, на...

Немиот танц на пчелите

По оскарите, „Медена земја“ веројатно ќе ја доживее судбината на сите вести - ќе стане стара вест. Впрочем, и евангелијата од Библијата се тоа,...

Екипата на „Медена земја“ ќе добие награда од три милиони денари

„Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари, одлучи Владата на вчерашната седница. Ваквата информација ја соопштија и техничкиoт премиер Оливер Спасовски и...

Почестени сме што бевме номинирани покрај одлични филмаџии со смели приказни

Членовите на тимот на „Медена земја“, преку социјалните мрежи им се заблагодарија на сите што ги бодреа и веруваа во нив, за време на...

„Оскарите“ не ја позлатија „Медена земја“

„Медена земја“ не успеа да го освои „оскарот“ во ниту една од двете категории во кои беше номиниран на 92-то свечено доделување на престижните...