4.7 C
Skopje
11.12.2019 - 5:32

Ознака: медена земја

Две престижни признанија за „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35-то издание на Интернационалните документарни награди, што се одржа синоќа во Лос Анџелес. На најпрестижниот светски настан...

„Медена земја“ на врвот на листата на најдобри филмови на „Њујорк...

Документарецот „Медена земја“ го продолжува својот успешен пат со уште неколку награди и номинации на престижни филмски манифестации. Најнова во низата признанија е наградата...

Дорфулија од „Медена земја“ една од десетте најатрактивни европски локации за...

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација се уште трае и може да се...

„Медена земја“ и Атиџе наградени од критиката во САД

Документарниот филм „Медена земја“ освои две награди „избор на критиката за документарци“ во САД, кои беа доделени во Њујорк. На режисерите Тамара Котевска и...

„Медена земја“ номиниран за најдобар документарец во Европа

„Медена земја“ е номиниран за најдобар документарен филм на „Европските филмски награди“, кои ги доделува „Европската филмска академија“. Одлуката е соопштена денеска во Севилја, Шпанија....

„Медена земја“ во 30 градови низ Македонија

Кинодиструбуцијата на документарецот „Медена земја“ продолжува со нови датуми и градови низ Македонија. Проекциите што се одржаа минатите недели во дваесетина градови предизвикаа огромен...

Сара Џесика-Паркер за „Медена земја“: Неверојатна и епска приказна која заслужува...

Холивудската актерка Сара Џесика-Паркер е воодушевена од македонскиот документарен филм „Медена земја“. Таа на својот профил на Инстаграм објави фотографија од филмот и напиша...

„Медена земја“ на „Киненова“

Вториот ден од фестивалската програма на „Киненова“ почнува со работилница на тема „Како со идеја до прв долгометражен филм“, на која предавачи ќе бидат...

„Медена земја“ – мелем за душа

До ден-денес се прашувам зошто ме погоди и потресе толку филмот „Медена земја“. Одговорот, кој го барав во себе, сигурно го најдов во оној...

Претставена програмата за четвртото издание на филмскиот фестивал „Киненова“

Филмскиот фестивал „Киненова“ денеска пред новинарите ја претстави програмата за своето четврто издание кое ќе почне на 4, а ќе трае до 13 октомври. Во...