3.3 C
Skopje
10.12.2019 - 4:48

Ознака: медал

Чест и голема обврска е да се предводат светски шампионки

РАЗГОВОР СО ВЛАТКО АНДОНОВСКИ, СЕЛЕКТОР НА САД Очекувањата се големи, тоа никој не требаше да ми го нагласи, а тоа е да се игра на...

Ректорот Јанкуловски одликуван со медал од австриската влада

Амбасадата на Република Австрија во нашата земја на свеченоста организирана по повод националниот празник на оваа земја, кој се одржа во Македонската опера и...

Дресел собира медали и почна да соборува рекорди на Фелпс

Дресел на СП во Гванжу освои рекордни осум мундијалски медали, а на ЛОИ 2020 ќе се обиде да се израмни или да го надмине...

Неделковски посакува олимписки и светски медал во кати

Верувам дека ќе бидам дел од репрезентацијата на Македонија што ќе настапи на СП во Чиле, а за таму, покрај резултатите од Умаг, ќе...

Георгиевски: Oд Токио ќе се вратам со медал

Со турнирите што следуваат, а особено СП во мај во Манчестер, олимписката норма е достижна, вели таеквондистот Георгиевски, кој викендов победи на силен турнир...

Линдзи Вон ја заврши кариерата со медал

Легендарната Линдзи Вон ја заврши својата одлична кариера со медал. 34-годишната Американска освои бронзен медал на Светскиот шампионат во Оре. Таа беше со стартен...

Каратистите во Мадрид по втор медал од СП

Боите на Македонија во Шпанија ќе ги бранат вкупно 13 репрезентативци, од кои 11 во борби и двајца во кати, предводени од селекторите Сашко...

Каратето реди успеси – младинска олимписка бронза за Весели

Весели освои бронза на Летните младински олимписки игри во Буенос Аирес. Ова е историско постигнување за македонскиот спорт, оти е прв медал освоен на...

Белгија е 20-та репрезентација што освојува медал на СП

Белгија ја совлада Англија во „малото финале“ на СП 2018 во Санкт Петербург, со 2-0, и го освои својот прв медал на мундијалите, бронзен...

Ракометарките се во трка за медитерански медал

Во второто коло во доминантна игра Македонија ја совлада Србија со 28-21 и има одлични шанси да игра во полуфиналето, а со тоа да...