15.8 C
Skopje
25.10.2020 - 15:38

Ознака: медали

САД ќе освојат најмногу медали на ЛОИ 2020!?

Тоа се предвидувањата на „Грејснот спорт“, компанијата што се занимава со спортска аналитика и која пред три години, за ЛОИ 2016 во Рио, точно...

Медали што симболизираат енергија, разновидност, пријателство…

За изработката на околу 5.000 медали ќе бидат употребени околу 32 килограми злато, извадени од 6,2 милиони мобилни телефони, како и 3,5 тони сребро...

ИОК го прослави 125-от роденден со отворање нов дом на олимпизмот

На прославата на ИОК, кој е формиран вo 1894 година, присуствуваа 700 гости, меѓу кои и претседателите на 206 национални олимписки комитети и на...

Павлов посилен од сѐ – жнее медали и напредува кон Токио

Тој во борбата за третото место на ЕП го совлада Романецот Гоголоси, откако претходно имаше три победи и еден сомнителен пораз. Ова за него...

Каратето останува „индустрија“ за медали

Последното младинско ЕП, каде што се освоени по два златни и сребрени медали, доволно говори дека и годинава каратето, кое со право е спорт...

Сто отсто рециклирани олимписки медали

Сите медали на Летните олимписки игри (ЛОИ) и на Параолимписките игри (ПО) в година во Токио ќе бидат направени од рециклиран електронски отпад, велат...

Единаесет медали за Македонија на првиот ден од Балканското првенство во...

На првиот ден од Балканското првенство во таеквондо, кое се одржува во Букурешт, Романија, македонските репрезентативци освоија 11 медали - два златни во сениорска...

Џудото собира медали со континуирано и систематско работење

Македонското џудо сигурно дека има иднина, но само под услов ако финансиски се вложува во него, ако се работи систематски и на долги патеки,...

Медали за најдобрите математичари

На Машинскиот факултет денеска беа доделени медали на сите учесници од овогодинешните Олимпијади по математика. Од областа на математиката ова е единствен настан во...

Четири златни медали за македонски ученици во Кембриџ

Четири златни медали освоија македонските ученици во исто толку категории на Светскиот натпревар „Талентирани интелектуалци“ што од 20 до 23 април годинава се одржа...