19.8 C
Skopje
19.6.2021 - 16:24

Ознака: медали

Каратистите тргнаа по нови европски медали

На ЕП во Пореч се пријавени над 500 натпреварувачи од 47 држави, а Македонија ќе настапи со 19 каратисти. Од 2007 година на континенталните...

Пендаровски им честита на младите математичари, добитници на медали на Балканската...

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими ученици коишто на 37-та Балканска математичка олимпијада освоија сребрен и бронзени медали. На олимпијадата, каде нашата земја ја претставуваа 6...

Јадранка Недева-Јарчевска – колекционерка на медали

Светското првенство во Каиро во најубаво сеќавање. Недева-Јарчевска е една од најквалитетните светски претставнички во традиционално карате. Таа има освоено по два златни медалa...

Еугенио Монти ги освои сите четири медали

Монти, италијанскиот возач на боб-санка, по двапати ги освои трите олимписки медали, златниот, сребрениот и бронзениот, но го освои и четвртиот, трофејот „Пјер де...

Безброј активности и работилници, а медали дури и во Абу Даби

Во текот на минатата година училиштето ги реализира и веќе традиционалните настани „Тука сме, заедно сме, а можеме повеќе“ и „Храна, поезија и музика“,...

Карате-надежите подготвени за медал(и) на СП

Македонските каратисти што ќе настапат на 11. Светско првенство (СП) за кадети, јуниори и постари јуниори (до 21 год.), кое ќе се одржи од...

Шели Ен Фрејзер Прајс – колекционерка на медали

Спринтерката од Јамајка е девојката со најмногу медали од големите приредби - има 16 златни медали на ЛОИ и од СП на 100 и...

Колеман е најбрз на планетата

Во отсуство на легендарниот Болт, кој повеќе години владееше на „стотка“, шансата прв ја искористи Американецот Колеман, кој е светски рекордер во сала на...

Следува распределба на медалите на одбојкарското ЕП

Во полуфиналињата ќе играат Словенија (сребро на ЕП 2015), Полска (актуелен светски првак), Франција (европски првак од 2015-та и победник на Светската лига од...

Баба освојува медали и на 103 години

Американката Џулија Хокинс, која има 103 години, активно трча и освојува златни меали, а поради брзината и умешноста го доби прекарот Ураган. Оваа натпреварувачка во...