33.8 C
Skopje
21.6.2021 - 16:56

Ознака: Мевлут Чавушоглу

Македонија и Турција немаат отворени прашања

Турција и Македонија негуваат долго и блиско пријателство, без никакви отворени прашања, а како сојузници во НАТО, се поврзани и со исти вредности по...

Расправија меѓу Дендиас и Чавушоглу на прес-конференција

Министрите за надворешни работи на Турција и Грција отворено се судрија денес на заедничката прес-конференција во Анкара, која започна со надеж за подобрување на...

Чавушоглу: Макрон е хистеричен

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон станал хистеричен во врска со случувањата во Либија и Сирија и...

Турција се закани со војна ако Грција ги прошири територијалните води

Можното грчко проширување на територијалните води долж морската граница кон Турција би било причина за војна, изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу. -...

Чавушоглу бара Албанија да им ги предаде припадниците на ФЕТО

- Има стотици членови на ФЕТО во Албанија, иако нема официјални бројки. Побаравме нивно враќање во Турција. Албанија презема неколку чекори, и очекуваме да...

Чавушоглу: Турција ќе работи на отстранување на тензиите меѓу Иран и...

Турција ќе работи на отстранување на тензиите меѓу Иран и Соединетите американски држави и е во контакт со обете страни, изјави денеска турскиот министер...

Чавушоглу: Анкара не направи никакви отстапувања на самитот на НАТО

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара не направила никакви отстапувања на неодамнешниот самит на лидерите на НАТО и дека одобрувањето...

Чавушоглу: Анкара би можела да иницира нова операција во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара ќе поведе нова воена операција на североистокот во Сирија доколку областа не се исчисти...

Чавушоглу против доделувањето посебен статус на Турција во Европската Унија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу не се согласува со словенечкиот претседател Борут Пахор, кој побара доделување „посебен статус“ на Турција во Европската...

Чавушоглу: Сакаме да ги подобриме односите со Грција

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Анкара сака да ги подобри односите со Грција и да усвои пакет-аранжман на односите, кои...