31.5 C
Skopje
21.7.2019 - 15:33

Ознака: мвр

МВР започна со издавање на новите регистарски таблички со ознака НМК

Министерството за внатрешни работи започнува со издавање на регистерски таблички со ознака НМК. Регистарска табличка со ознака НМК ќе добиваат возилата што подлежат на...

За еден ден казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без кацига и без возачка...

Посебен сообраќаен режим за Задушница во Бутел, Камник и Ѓорче Петров

По повод верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден, 14 јуни, како и во деновите од викендот, 15 и 16 јуни, во периодот...

МВР објави оглас за 600 полицајци

Министерството за внатрешни работи објави оглас за вработување на 600 полицајци. На огласот се бараат полицајци за секторите за внатрешни работи во Скопје, Струмица,...

Нови регистарски таблички од крајот на неделава

Токму македонските автомобили на чии регистарски таблички стоеше кодот МК беа најчеста цел на насилници во Грција, па неретко граѓаните се враќаа со изгребани...

Јахи Јахија примил поткуп за избор на фирма што ќе добие...

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при МВР по наредба на јавен обвинител од Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во...

МВР привеле 223 полски навивачи по вчерашните инциденти

МВР привеле 223 лица по вчерашните инциденти во градскиот парк, кога дојде до меѓусебна пресметка помеѓу полските навивачи. Министерството соопшти дека против нив се поднесени...

Намален бројот на тешки кражби

Претходната година во скопскиот регион се регистрирани околу 12.079 кривични дела, а најактивни меѓу криминалците биле крадците, кои направиле 6.255 тешки кражби во Скопје....

Скопјанец нападнал вработен во агенција за обезбедување

Доцна синоќа во угостителски објект на улицата „Св. Кирил и Методиј“, 40-годишен скопјанец, физички нападнал вработен во агенција за обезбедување, информира МВР. МВР соопшти дека...

Откриени злоупотреби во дом за стари лица во Куманово

Кумановската полиција поднесе четири кривични пријави поради злоупотреби со исплата на плати во дом за стари лица во Куманово. Како што информира полицијата, поднесена е...