-0.3 C
Skopje
19.11.2018 - 6:43

Ознака: мвр

Товарно возило се преврте на патот Градско-Прилеп

Товарно возило комби се превртело на патот Градско-Прилеп меѓу селата Камен Дол и Сирково. Заради утврдување на евентуални повреди, возачот и совозачот биле пренесени...

Во сообраќајка повредено седумгодишно дете од Куманово

Денеска во 09.50 часот на улицата „11-ти Октомври“ во Куманово, над градската џамија, се случила сообраќајна незгода во која учествувале патничко возило „Фиат Линеа“,...

Пронајдена автоматска пушка кај жител на село Черкези

Автоматска пушка и рамка со куршуми се пронајдени во домот на Б.И., 38-годишен жител на село Черкези, Кумановско, по извршен претрес со судски налог...

Пренасочување на сообраќајот во Центарот поради најавениот протест

Сообраќајот од 10 часот во централното подрачје на Скопје ќе биде пренасочен заради поставување бина пред Собранието на Република Македонија, а по повод одржување...

Полицијата ќе вежба во специјално опремена „Куќа за пукање“

Припадниците на полицијата од денеска ќе имаат можност да ги унапредуваат своите вештини во новиот објект за тактички вежви-куќа за пукање, во полицискиот комплекс...

Спасовски: Немаше прекумерна употреба на сила на протестите

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата...

МВР објави видео од протестите пред Собранието

Министерството за внатрешни работи попладнево објави видео од синоќешните насилни протести пред Собранието на Република Македонија. Поради насилно однесување, туркање на заштитната ограда, фрлање камења...

Обвинителството ги расветлува насилствата пред Собранието

Министерството за внатрешни работи за време на вчерашните протсети пред Собранието лишило од слобода 26 лица, од кои пет малолетници. По утврдување на идентитетот...

Повредени 17 лица во насилните протести пред Собранието, приведени 26

Седумнаесет лица, од кои десет полицајци се повредени во синоќешните насилни протести пред Собранието на Република Македонија.  МВР денеска соопшти дека се приведени 26 лица...

МВР: Тенденциозни се шпекулациите за кадровски промени кај „тигрите“

Министерството за внатрешни работи ги демантира информациите објавени деновиве во дел од медиумите за наводни кадровски промени и назначувања во Единицата за специјални задачи...